Začínal s trávou, pak ovládl americký trh: Mrňous Guzmán zvládl vraždy i tuny koksu

Joaquín Guzmán v rukou agentů | foto: ČTK

Napoleon, Hitler, Kim Čong-un...nebo třeba Joaquín Guzmán! Vtipy o tom, že těmi nejkrutějšími vůdci bývají muži malého vzrůstu, už zevšedněly. A právě poslední jmenovaný teď toto pravidlo potvrdil. Nevedl sice žádnou zemi, jako šéf obávaného drogového kartelu Sinaloa toho ovšem napáchal požehnaně. Na krku má teď Guzmán, kterému všichni přezdívají El Chapo – Prcek, obvinění z třiatřiceti brutálních vražd, několika únosů, uplácení či pašování desítek tun drog. Jaký je příběh muže, který několikrát prchl z vězení a Forbes ho řadil mezi padesát nejbohatších lidí planety?

Joaquín Guzmán (61) se narodil do chudé komunity v mexickém státě Sinaloa. Jeho dětství bylo úplně vším, jen ne záviděníhodné – se školou skončil už ve třetí třídě, to aby mohl prodávat pomeranče v krámku svých rodičů. Otec ho navíc často bil.

Jako prodavač Guzmán fungoval po celé dětství, s tím rozdílem, že se postupně dostal až dealování marihuany. Když ale vyspěl, začalo ho vytáčet, že si všechny peníze nechává otec pro sebe, a tak se rozhodl začít s drogami podnikat na vlastní pěst. A tak se začala psát kariéra jednoho z největších drogových bossů historie.

Muž, kterému se v drogovém podsvětí začalo pro jeho malý vzrůst přezdívat Prcek, se začal brzy angažovat v pašování tvrdých drog. Byl ambiciózní, postupně se vypracoval až do čela kartelu Sinaloa a později z něj udělal jedničku na trhu.

Sinaloa v čele s Guzmánem postupně ovládla drogový trh nejen v Mexiku, pod palec se kartelu dostaly i pašerácké cesty do Spojených států, ale také do Číny, Thajska, Afriky či Oceánie. 

Hlavně za způsob, jakým si Guzmán „podmanil“ Ameriku, by se nemusel stydět ani král všech narkobaronů Pablo Escobar – najímal si důlní inženýry, kteří pod hranicemi Mexika a USA budovali stovky několikakilometrových tunelů.

Joaquín Guzmán v rukou agentů.

Joaquín Guzmán v rukou agentů

Guzmán se ovšem se svým kartelem nezaměřoval výhradně jen na drogy, jejich byznys obnášel také nájemné vraždy, praní špinavých peněz či únosy a následné vydírání. Ostatně i samotný Prcek je obžalován ze třiatřiceti vražd, ty se ovšem nepochybně týkají především brutálních poprav jeho nepřátel a konkurentů. Rád jim například sekal hlavy.

Není se čemu divit, že se Joaquín Guzmán dostal do hledáčku světových bezpečnostních služeb, především proslulé federální agentury DEA, která se na drogový zločin zaměřuje a stojí například za dopadením Pabla Escobara.

Poprvé klec spadla v průběhu devadesátých let, kdy byl Guzmán dopaden a odsouzen na dvacet let za vraždu a obchod s drogami. Za mřížemi ovšem příliš dlouho nepobyl. Z věznice s maximální ostrahou si po vzoru svého zmíněného kolumbijského předchůdce udělal spíš luxusní hotel, z něhož pak v roce 2001 utekl v dodávce, která do káznice vozí prádlo.

Na svobodě strávil Guzmán celých třináct let, během nichž v poklidu dál řídil kartel Sinaloa. Že byl skutečně možná nejobávanějším narkobaronem světa, dokazuje například odměna pět milionů dolarů (přibližně 115 milionů korun), kterou za jeho dopadení vypsala vláda Spojených států. 

Renomovaný magazín Forbes ho také označil za druhého nejhledanějšího uprchlíka po Usámovi bin Ládinovi a zároveň za jednoho z padesáti nejbohatších lidí světa.

V únoru 2014 byl Joaquín Guzmán dopaden znovu, opět se ocitl v přísně střežené věznici a opět z ní utekl. Trvalo rok a půl, než jeho komplicové pod kázeňským zařízením vykopali více než kilometr a půl dlouhý tunel, jímž pak šéf prostě odešel ven.

Tentokrát ovšem na svobodě dlouho nepobyl. Kriminalisté ho dopadli o pouhý půlrok později, a to v jeho rodném městě Sinaloa. Od té doby už se z vězení nedostal, po celé dva roky čekal v americké vazbě na soud. Ten začal nyní a půjde zřejmě o nejsledovanější proces v novodobé historii.

Guzmán je obžalován z účasti na třiatřiceti vraždách, pašování drog, uplácení a praní špinavých peněz. Za normálních okolností by ve Spojených státech nepochybně vyfasoval trest smrti, tomu se ale díky iniciativě Mexika vyhne – jeho rodná země totiž takový trest neuznává a Guzmána do USA vydala pod podmínkou, že mu nebude udělen.

Porotu nyní čeká mravenčí práce. Spis důkazního materiálu totiž obsahuje 300 tisíc stran a 117 tisíc zvukových záznamů. Prcek se ovšem podle svých slov cítí nevinen.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 14. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Trapas
  9
 • Tvl
  8
 • Haha
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat