Středa 15. ledna 2025, svátek má Alice
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Obrovský chaos v Jižní Koreji! Do parlamentu vstoupili vojáci, na střeše přistál vrtulník

    Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právo.

    Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právo. | foto: Profimedia.cz

    Jižní Koreou zmítá chaos a zmatek. Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právo, kterým má zemi ochránit od „komunistických sil“. V zemi podle něj sílí proseverokorejské hlasy, jež mohou být potencionální hrozbou pro další fungování sátu. Bude z toho jaderný konflikt?

    Jihokorejský prezident se rozhodl zničehonic vyhlásit v úterý večer tamního času stanné právo. Před budovou Národního shromáždění se téměř okamžitě shromáždil velký dav demonstrantů, kteří spolu s vojáky a vrtulníky způsobili velký zmatek.

    Podle všeho dochází k četným střetům mezi policií a protestujícími občany. Politici údajně museli také přelézat plot, aby se do budovy parlamentu vůbec mohli dostat, protože jim ve vstupu dovnitř bránila právě policie.

    Schyluje se tedy k občanské nebo regionální či globální válce? Vypadá to, že situace je zatím těžce nezvládnutá, přestože parlament odhlasoval, že stanné právo vyhlášené prezidentem není platné. Parlament v Koreji má totiž moc stanné právo zrušit, pokud o to požádá většina parlamentu. Pro zrušení se vyslovili všichni přítomní zákonodárci.

    Proč ale prezident vůbec tento chaos způsobil? V projevu v pozdních večerních hodinách prohlásil, že potřebuje ochránit liberální Jižní Koreu před severokorejskými komunistickými silami a odstranit protistátní živly.

    Stanné právo se přitom může vyhlašovat jen v mezních situacích, jako je válka, rozsáhlé občanské nepokoje nebo živelné katastrofy. V praxi to znamená, že armáda aktuálně blokuje činnost parlamentu a politických stran. Krom toho jsou všechna média a vydavatelé pod kontrolou velení stanného práva.

    Ti, kdo stanné právo poruší, mohou být v Koreji zatčeni bez soudního příkazu. Vedle toho stanné právo v Koreji také znamená návrat lékařů, kteří již několik měsíců stávkují kvůli nízkým platům, do práce nejpozději do 48 hodin. Země je tedy aktuálně vojensky kontrolovaná.

    To může pro region i pro celý svět znamenat řadu problémů. Korejská měna například v reakci na situaci prudce klesla vůči americkému dolaru.

    Prezident se hájí tím, že již neměl jinou možnost. Argumentuje udržením svobodného a ústavního pořádku. Také prohlásil, že opoziční strany si vzali za rukojmí parlamentní proces, aby uvrhli zemi do krize.

    Protestující se aktuálně snaží vniknout do budovy parlamentu, kde se střetávají s policií. Vstup blokuje policie a sociální sítě plní videa, kde jsou vidět davy znepokojených občanů. Ministerstvo zahraničí České republiky krajany v Koreji varuje, aby se vyhýbali hromadným shromážděním.

    Ve středu v brzkých ranních hodinách tamějšího času to vypadá, že se situace mírně uklidňuje. Prezident Jižní Koreje prohlásil, že zablokování stanného práva parlamentem bude respektovat. Je možné, že se spíše zalekl vlny prostestů, které se před parlamentem strhly. Kromě toho také soustavně ztrácí na popularitě a bezesporu hledal záminku k jednání poté, co v nedávných volbách zvítězila místní opoziční strana.

    Krok korejského prezidenta nepřekvapil jen své vlastní občany, ale také USA i Rusko. OSN situaci v Jižní Koreji bedlivě sleduje a považuje ji za znepokojivou.

    Fotogalerie