Stanné právo se sice parlamentu podařilo zvrátit a zdá se, že prezident nemá dost sil, aby udržel armádu na své straně, ale to neznamená, že situace není vážná. Jun Sok-jol (64) se sice ohání tím, že pomocí armády chtěl zakročit proti nepřátelským silám v politice, které jsou údajně napojeny na odvěké nepřátele z komunistické Severní Koreje, ale tomuto důvodu prakticky nikdo nevěří.
Politologové upozorňují, že Jun Sok-jol je dlouhodobě neoblíbený, za což může mimo jiné jeho žena. Tou je Kim Keon-hee (52), která toho má na krku opravdu hodně. Youtubeři jí natočili, jak přijímá luxusní kabelku značky Dior v hodnotě tří milionů wonů, což je asi 50 tisíc korun. Tím to ale zdaleka nekončí, Kim Keon-hee také obvinili z neplacení daní když byla ještě zaměstnaná jako učitelka, manipulování s kurzy akcií a také plagiátorstvím své diplomové práce. Zkrátka je to celá paleta přešlapů a přestupků, které známe i z našeho politického prostředí.
Za svou ženu se prezident veřejně postavil, když přiznal, že sice udělala nějaké chyby, ale současně prohlásil, že je příliš démonizována a jde o politické machinace opozice. Sama Kim Keon-hee se sice za své činy veřejně omluvila, ale zjevně to nestačilo. Popularita prezidenta šla ke dnu, navíc stále probíhá vyšetřování některých těchto činů.
Náhlé vyvolání výjimečného stavu a povolání armády tak mohlo být prezidentovou zoufalou akcí, jak zachránit manželku, kolem které krouží policie, úřady i novináři. Jun Sok-jol navíc dobře ví, jak dopadla jeho předchůdkyně, bývalá prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje. Tu za machinace a korupci sesadili z funkce a dostala 24 let vězení. V Koreji zkrátka platí jiné mravy a vězení za kabelky se nevyhýbá ani vysoce postaveným osobám. Nyní ovšem čekají problémy i samotného prezidenta, kterému se jeho pokus o vojenský převrat zřejmě začíná hroutit a čeká ho v nejbližší době zřejmě sesazení.
Fotogalerie |