Generál Šedivý: Ruská propaganda je tu velmi silná, Zeman by se měl krotit

21. dubna 2018
Bývalý náčelník Generálního štábu armády České republiky, pedagog CEVRO Institutu a bezpečnostní analytik, Jiří Šedivý se zamyslel nad rolí naší země v rámci mezinárodních vztahů, konfliktem v Sýrii, postojem Česka ke spojencům a hrozbami ze strany Ruska. Při té příležitosti okomentoval i silná vyjádření prezidenta Zemana vůči strategii spojenců v Asadem ovládané Sýrii.

O tom, že ve městě Dúmá, a nejen tam, došlo k použití chemických látek proti civilnímu obyvatelstvu, nemá Jiří Šedivý příliš pochybností. Na rozdíl od hlavy státu.

Zkušený velitel nepředpokládá, že by spojenecká aliance jednala svévolně. Informace zpravodajských služeb západních států mu zní věrohodněji než zpochybňování použití chemických bomb Ruskem nebo syrským vládním režimem.

„Druhá strana, ať už Damašek, nebo Rusové, nevysvětlila, jak by někdo jiný mohl chemické zbraně, pravděpodobně chlor, použít. Vycházím z toho, kdo je věrohodnější, a to jsou USA, Velká Británie a Francie,“ říká v Parlamentních listech. Generál věří, že je otázkou času, kdy se na místo dostanou nezávislí vyšetřovatelé. Případná rezidua látek po útoku lze prokázat i s delším časovým odstupem.

Jako problém České republiky vnímá, že je vůči svým spojencům na mezinárodním poli těžko čitelná. Podle Šedivého není tolik podstatná debata, za jakých podmínek úder v Sýrii proběhl, ale jak je definována naše pozice ve vztahu ke spojencům.

„Dnes jsme pořád součástí NATO a EU, ty vazby jsou formálně jasně nastavené a správné. Někdy je ČR velmi nesrozumitelná pro své partnery a pohled ze zahraničí je vnímán podle toho, jak se vyjadřují jednotliví politici a představitelé státní správy. A tam jsou rozdíly, které nám dělají velké problémy. Někteří spojenci jsou pak velmi opatrní ve vztahu k České republice, nejsou si jisti, jakou pozici nakonec zaujmeme.“

Část veřejnosti a politiků podléhá ruské propagandě, pro kterou je nejednoznačnost postojů politických elit ideální živnou půdou.

„Je bez debaty, že ruská propaganda je tu velmi silná. ČR a celá střední Evropa jsou velmi významným prostorem pro Rusko a zároveň cílem psychologických a informačních operací.“

To, že si prezident Miloš Zeman dovoluje na adresu států jako USA volit kvůli akci v Sýrii slova jako „debilita“, považuje za velmi problematické.

„Tak silné výroky podle mého názoru do politiky nepatří. Politika není o urážkách, není o osočování, ale je o debatě, objasňování názorů, o navazování vzájemných vazeb. Tak silné výroky nemohou v žádném případě přispět k tomu, aby se zvýšila kredibilita České republiky v očích našich spojenců,“ doporučuje expert Šedivý.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 19. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 49
  • 24
  • 14
  • 12
  • 10
  • 10
Komentáře