Vánoce v base podle Kajínka: Někde vězňům ani ryby nedají, zaskakují jim kosti

Jen těžko byste mezi lidmi na svobodě hledali člověka, který toho o Vánocích v kriminále ví více než prezidentem Zemanem omilostněný Jiří Kajínek, který si odseděl více než dvacet let za mřížemi.

Více než dvacet let za mřížemi, to znamená více než dvacet Štědrých večerů za mřížemi. Nejslavnější vězeň v historii Česka se pro server Blesk.cz rozpovídal o tom, jak kriminálníci tráví jeden z nejočekávanějších večerů v roce.

„Vánoce ve vězení, to je chmura a smutek. Vánoce jsou o rodině, o dětech. Ale tam jsou ti lidé izolovaní, děti nikde, rodina nikde, tak co tam má být pěkného? Večer se podívají na televizi a jdou spát,“ svěřil se mimo jiné Kajínek, podle kterého se Vánoce ve vězení příliš neslaví.

„Je to spíš taková hra. Většinou je to tak, že jen ve všech vězeních dají vězňům lepší jídlo. To je jediné, co se tam děje. Možná že někde dělají pro vězně nějaké koncerty, nebo něco takového, ale to se týká pár lidí. Většina to nepociťuje. Většina těch vězňů si v kantýně nakoupí nějaké to jídlo, tak si to vylepší a udělají si něco, jako že mají Vánoce,“ vysvětlil dále Jiří Kajínek, který dostal v roce  1998 doživotí a na svobodu se dostal díky milosti od prezidenta Zemana.

Podle Kajínka je jedinou změnou pro vězně o Vánocích jídlo. „V některých věznicích se opravdu dává bramborový salát a kapr. A někde vězňům ryby nedají, protože jim zaskakujou kosti do krku a pak to musí řešit záchranky. Takže dávají filé, někde dokonce i vepřový nebo kuřecí řízek. Bývá k tomu i třeba balíček. Na Štědrý den je totiž večeře dříve než obvykle. A k tomu se dá na večer ještě ten balíček, třeba jablko, banán, pomeranč, mandarinka, nějaké buráky.“

Letošní Vánoce budou pro Kajínka hodně netypické a nejspíše i extrémně příjemné. Stráví je totiž se svou přítelkyní, psycholožkou Magdou G., se kterou žije v Brně.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:01 23. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  10
 • Super
  9
 • Tvl
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
 • Haha
  4
Komentáře