Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Omilostnit Kajínka Havel nechtěl, tyto zločince ale na svobodu pustil

  Jiřího Kajínka bývalý prezident Havel neomilostnil, jiné bestie ale pustil ven. | foto: Koláž Expresu

  Mezitím, co Jiří Kajínek slaví svůj návrat na svobodu, spousta lidí jeho volnost odsuzuje. Velká část českého národa kritizuje rozhodnutí Miloše Zemana, který doživotně odsouzenému zločinci udělil milost. Lidé nejspíše zapomněli na amnestii, kvůli níž způsobil velkou neplechu v zemi Václav Havel. Které vrahouny vypustil z žaláře tolik oblíbený exprezident?

  Václava Havla bere spousta lidí jako vzorového prezidenta. Minimálně jedna věc se mu ale vytýká i několik let po jeho smrti. Řeč je o jeho rozsáhlé amnestii z roku 1990, která způsobila ještě větší pozdvižení než Zemanova milost pro kriminálníka Jiřího Kajínka.

  Tehdy se Havel rozhodl omilostnit až 23 tisíc lidí. Mezi ně spadali českoslovenští vězni, ale i osoby propuštěné z vazby. První polistopadová amnestie se týkala kriminálníků, jejichž tresty byly do dvou let, v případě neúmyslných trestných činů dokonce tří let.

  U vyšších trestů byl odsouzeným zkrácen pobyt ve vězení o třetinu až polovinu. Amnestie také zastavila stíhání osob, jimž hrozily maximálně tři roky vězení.

  Kvůli velkorysému rozhodnutí Václava Havla se na svobodu dostali recidivisté, násilníci a krvelačné bestie, ze kterých šel mnohem větší strach než z právě propuštěného Jiřího Kajínka. Přinášíme čtveřici nejhorších vězňů, kteří si užívali svobody díky amnestii prvního českého prezidenta.

  1. Muž, který znásilnil a zabil batole

  Jaroslav Oplíštil byl patrně nejznámějším kriminálníkem, kterého omilostnil první český prezident. Kvůli Havlově amnestii se tak na svobodu dostal pedofil, který snadno získal práci v Nemocnici na Bulovce. Zde působil jako sanitář na dětském oddělení, pro pedofila nejspíše vysněné zaměstnání. Oplíštil dlouho nelenil a dopustil se nechutného činu. Z nemocnice si k sobě na ubytovnu vzal teprve sedmiměsíční děvčátko Barborku.

  Malé batole tento pedofil brutálně znásilnil a poté udusil. Nic z toho se nemuselo stát, kdyby Václav Havel neudělil amnestii. Za svůj ohavný čin si Jaroslav Oplíštil odseděl 25 let za mřížemi.

  2. Recidivista, který byl 14 let na útěku

  Dalším zvrhlým kriminálníkem, kterého dostala ven Havlova pochybná amnestie, byl Jaroslav Gančarčík. Vlivem rozhodnutí prezidenta se dostal z vězení v lednu roku 1990, o tři měsíce později už ale spáchal ohavný trestný čin!

  Gančarčík plánoval „loupačku“ a vytipoval si jeden rodinný dům. Během krádeže ale pachatele vyrušila obyvatelka domu se svými dcerami. Zvrhlý zloděj všechny tři ženy zabil a jednu z dívek dokonce znásilnil!

  Vrah unikal policii až do roku 2005, kdy Gančarčíka strážníci vyšetřovali kvůli znásilnění několika žen v Brně. „Nevěřím, že bych něco takového udělal, nemůžu zabít ani kuře, natož tři ženský,“ tvrdil Gančarčík na začátku procesu. Nakonec si nechutný vrahoun vyslechl rozsudek, který zněl: 25 let za mřížemi. V porovnání s Kajínkem, který za mnohem méně brutální čin dostal doživotí, je to směšný trest.

  3. „Anglický král“, co rozčtvrtil milenku

  Třetí krvelačnou bestií v našem seznamu je Roman Kučerovský, který brutálním způsobem vyřešil hádku se svou milenkou Jitkou Bezděkovou.

  Z bytu osmadvacetileté ženy 4. dubna 1984 podle sousedů začal vycházet kouř. Jeden z místních se rozhodl zavolat hasiče a ti během vynášení ohořelých koberců objevili něco strašlivého! Z jednoho koberce vypadly části lidského těla a kus kůže s vlasy. Na místo byli přivoláni policisté, kteří začali objevovat další hrůzy jako například části ohořelých kostí v kbelíku.

  Odporný čin měl na svědomí Roman Kučerovský, bývalý mistr republiky ve volném stylu. Podle svědků propadl toulenu a se zavražděnou Jitkou Bezděkovou udržoval poměr. V bytě šíleného vraha policisté nalezli kusy lidského masa o celkové váze 22 kg. O sobě Kučerovský tvrdil, že se ještě nenarodil a na otázku, jak se jmenuje, odpověděl: „Anglický král!“

  K činu se přiznal Kučerovský až po nějaké době. Celý incident prý odstartovala hádka mezi dvěma milenci. Bezděková nechtěla Kučerovského vpustit do bytu, ten se nerozpakoval, vyrazil dveře a vnikl do bytu, kde svou spící milenku ubodal a poté sekyrkou rozsekal na kusy. V bytě měl být po celou dobu také syn oběti, kterému Kučerovský řekl, ať se schová pod peřinu.

  Za svůj čin byl vrah Roman Kučerovský odsouzen k 24 letům vězení. Na základě rozsáhlé amnestie byl v roce 1990 propuštěn. Ze svého trestu si tedy odpykal pouhých 6 let.

  4. Pyroman, co odpálil dívce petardu v pochvě

  Dost možná nejšílenějším kriminálníkem v našem seznamu je Antonín Marčík. Tento podivín podle všeho rok „sekal latinu“, ale na Silvestra si vybral slabší chvilku.

  V poslední den roku je běžné, že lidé slaví a odpalují petardy. Antonín Marčík ale jednu takovou rachejtli odpálil v pochvě mladé Blanky, kterou našli den po Silvestru policisté zohavenou a polonahou ve škole. Mladou dívku si Marčík měl vyhlédnout na novoročním večírku v kulturním domě ve Frýdku-Místku. K nechutnému činu se vrah přiznal, prý se s Blankou pohádal. Za vraždu mladé dívky dostal Havlem omilostněný vrah pouze 15 let.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:54 neděle 24. září 2017. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   54
  • Trapas
   43
  • Super
   37
  • Cože
   13
  • Sladký
   10
  • Haha
   8