Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Drahoš spolupracovníky na Hrad dosud tají. Kdo přichází v úvahu?

  Ani na opakované přímé dotazy moderátorky televizní debaty Světlany Witowské nesdělil prezidentský kandidát Jiří Drahoš, s jakými eventuálními spolupracovníky počítá pro funkce kancléře, šéfa prezidentské kanceláře nebo tiskového mluvčího. Prý se stále nerozhodl a počítá s více variantami, pokud bude zvolen. Dokonce prý počítá i s experty, kteří pracovali v týmech protikandidátů v prvním kole.

  Nervozita, s jakou veřejnost i média očekávají jména potenciálních hradních úředníků, je pochopitelná. Spolupracovníci současného prezidenta Vratislav Mynář a Martin Nejedlý jsou dlouhodobě propíráni za kontroverzní podnikatelské aktivity.

  Jde mimo jiné o zastřešování neprůhledného financování Zemanovy kampaně/nekampaně či intenzivní vazby na Evropskou unii a jejím zájmům nepříliš nakloněné struktury na Východě. A to je přitom jenom viditelná špička ledovce.

  Nepohodlný „Grossův makléř“ Kleindienst

  Jiří Drahoš se v kampani dosud obklopuje lidmi, kteří nijak pošramocenou pověst nemají, tedy až na šéfmanažera jeho volební kampaně, starosty Nového Strašecí Jakuba Kleindiensta. Ten totiž zastával pozici v dozorčí radě firmy ML Compet spojené s organizací zmanipulovaných veřejných zakázek v kauze Davida Ratha. Mezi další „kousky“ někdejšího člena ODS patří prodej bytu premiérovi Grossovi, který ho nakonec stál funkci. Mluví se i o kauze zámku Líčkov.

  Vedoucí Drahočovy kanceláře Pavel Kolář a šéf kampaně Jakub Kleindienst.

  Vedoucí Drahošovy kanceláře Pavel Kolář a šéf kampaně Jakub Kleindienst.

  Kritiku tohoto blízkého spolupracovníka Drahoš v debatě na ČT odmítl, všechny okolnosti jeho působení si prý ověřil a nakonec se rozhodl před druhým kolem volby vést kampaň osobně. Většinu jeho poradců tvoří dobrovolníci včetně vědeckých kapacit i politicky zkušených pracovníků.

  Vlivní bratři Kolářové

  Mezi Drahošovy nejbližší spolupracovníky patří bratři Petr a Pavel Kolářovi. Diplomat Petr Kolář působil v minulosti jako velvyslanec ČR ve Spojených státech i v Rusku a pracoval i pro prvního porevolučního prezidenta Václava Havla nebo fond PPF vlastněný miliardářem Petrem Kellnerem. Prezidentskému kandidátovi dělá poradce v zahraničněpolitických a bezpečnostních otázkách, ale sám se k detailům nechce vyjadřovat.

  Jeho bratr Pavel Kolář působí jako vedoucí Drahošovy kanceláře zajišťující administrativní a organizační část kampaně. Je velmi pravděpodobné, že s ním v případě zvolení počítá akademik i do budoucna. Ani on ovšem nekomentuje svou případnou budoucnost v týmu profesora Drahoše. Tento bankéř v minulosti působil jako vysoký státní úředník a později ředitel Národního bezpečnostního úřadu v době, než se osamostatnil od Ministerstva vnitra.

  Veřejnoprávní mediální úderka

  Klíčoví pracovníci mediálního odboru jsou mluvčí a bývalá redaktorka veřejnoprávní České televize i Českého rozhlasu ve Velké Británii Kateřina Procházková a jako poradce někdejší moderátor ČT Petr Studenovský. Procházková za nejasných okolností nahradila svou předchůdkyni Lenku Pastorčákovou, která náhle a bez detailů onemocněla a z Drahošova týmu zmizela. Její prohřešek dosud není znám. Studenovský má jako mediální poradce na starosti především vystupování prezidentského kandidáta včetně proběhlých televizních debat.

  Bývalá redaktorka ČT Českého rozhlasu v Británii Kateřina Procházková působí...

  Bývalá redaktorka ČT a ČRo Kateřina Procházková působí jako Drahošova mluvčí.

  Mezi další spolupracovníky z nejbližšího Drahošova okolí patří držitel Českých lvů, režisér Tomáš Mašín, který má na starosti vizuální prezentaci prezidentského kandidáta. Dále to je manažer regionální kampaně a tajemník v jedné osobě Jakub Holas, který organizuje každý Drahošův výjezd a zajišťuje ho po všech stránkách i přímo v místě. Jako koordinátor asi desítky dobrovolníků pracujících na detailech kampaně a harmonogramu manželů Drahošových či distribuce propagačních materiálů působí Jiří Voldán, který se do týmu přidal již na začátku na jaře minulého roku.

  Vědecká suita expertů

  Nezanedbatelnými postavami v kruhu nejbližších spolupracovníků a poradců jsou vědci Jiří Grygar a Dana Drábová. Oba dva tvoří jádro expertního týmu poradců. Zatímco slavný astronom je odborníkem nejen na astrofyziku, ale také na dezinformace, Dana Drábová se specializuje na energetiku. Dalšími významnými poradci jsou ekonom CERGE-EI Daniel Münich, církevní historik a specialista na moderní české a evropské dějiny Jaroslav Šebek nebo egyptolog Miroslav Bárta.

  Astrofyzik Jiří Grygar je též expert na dezinformační kampaně.

  Astrofyzik Jiří Grygar je též expert na dezinformační kampaně.

  Kdo z uvedených lidí bude s Drahošem spolupracovat nadále i v případě jeho zvolení, zatím není úplně jasné, ale že to někteří ze jmenovaných postav budou, je pravděpodobné. Navíc je tady stále celá řada potenciálních expertů konkurenčních volebních týmů, kteří svou podporu Drahošovi do druhého kola nabídli, a on se spoluprací s nimi podle vlastních slov vážně zabývá.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:46 26. května 2018. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   28
  • Trapas
   21
  • Super
   11
  • Tvl
   7
  • Cože
   6
  • Sladký
   6

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

  Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz