Ve věku 90 let zemřel Jiří Brady. Za války prošel několika koncentračními tábory

Pan Brady se svým oceněním od Poslanecké sněmovny | foto: iDNES.cz

Ve věku nedožitých 91 let zemřel v Torontu podnikatel a především pamětník holokaustu Jiří Brady, který zasvětil svůj život pomoci lidem a přednášením o zrůdách nacismu. Na Twitteru o jeho smrti informoval jeho příbuzný, bývalý ministr kultury Daniel Herman. O Bradym se výrazně mluvilo i v souvislosti se státním vyznamenáním, které mu neudělil prezident Miloš Zeman.

Jiří Brady pocházel z židovské rodiny a jako takový se musel potýkat s perzekucí za druhé světové války. Velká část jeho rodiny zahynula v koncentračních táborech, on sám si několika z nich prošel. Zažil hrůzy Terezína i Osvětimi, kde mu život zachránilo to, že se dostal do skupiny lidí, která šla pracovat do tábora Gliwice. Ke konci války se mu podařilo uprchnout z pochodu smrti.

Po válce Brady emigroval a od roku 1951 žil v Kanadě, kde si založil instalatérskou firmu. Výrazně se angažoval v pomoci svým krajanům, kteří také emigrovali do Kanady, a značnou část života zasvětil vyprávění o zvěrstvech nacistů.

Řada lidí má v paměti nedávnou kauzu kolem státního vyznamenání, které mu měl v roce 2016 udělit prezident Miloš Zeman, ale po setkání jeho příbuzného, tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana, s dalajlamou ho údajně zrušil. Zeman tehdy uvedl, že Jiří Brady sice na vyznamenání byl nominován, ale on ho neschválil, tudíž ho ani nemohl zrušit.

Brady se do Česka v 88 letech přijel rozloučit se svou vlastí.

Jiří Brady zemřel ve věku nedožitých 91 let.

O smrti Bradyho na Twitteru informoval právě jeho synovec z druhého kolene Daniel Herman.

„Jiří Brady zemřel v noci na dnešek v Torontu ve věku nedožitých 91 let. Přežil Osvětim a byl neúnavným bojovníkem za svobodu a lidská práva,“ napsal Herman.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:36 12. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Haha
  11
 • Trapas
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat