Ježíš byl černoch, církev je moc bílá. Anglikánský arcibiskup je velkým fanouškem BLM

16. července 2020
Stephen Cottrell se ujal role arcibiskupa z Yorku teprve nedávno, přesto už teď rozděluje věřící. Jedni ho považují za moderního muže, který chce církev reformovat směrem k větší rasové toleranci, pro druhé je to podivín, jenž se podporou hnutí Black Lives Matter snaží zviditelnit.

Arcibiskup Cottrell v rozhovoru pro The Sunday Times vyjádřil podporu hnutí Black Lives Matter a v některých svých prohlášeních zašel ještě dál.

Cottrell je přitom běloch a ve funkci nahrazuje arcibiskupa Johna Sentamua, který je původem z Ugandy a jakožto černoch zastával druhou nejvýznamnější funkci v anglikánské církevní hierarchii.

„Vedení anglikánské církve je pořád příliš bílé a já doufám, že pod mým dohledem v tom dosáhneme dalších změn,“ řekl nový arcibiskup s tím, že církev musí pracovat na tom, aby tento problém plný rasového vylučování a vžitých předsudků odstranila.

Cottrell pro The Times uvedl, že chce oslavovat konání hnutí Black Lives Matter, jehož je velkým fanouškem. Podle něj by se k protestům, které už se z USA rozšířily dále do světa, připojil také samotný Ježíš Kristus.

Nově jmenovaný arcibiskup z Yorku se už v minulosti vyjádřil v tom smyslu, že ve společnosti požívá mnoho výhod, jelikož je bílý, muž a navíc heterosexuál.

„Ježíš byl černoch a narodil se do perzekvované skupiny v okupované zemi,“ řekl Cottrell, který pochválil snahy dostat do vedení církve také ženy.

Církev by se podle něj měla více zaměřit na LGBT komunitu, která si podle něj zaslouží, aby duchovní ve svém učení více zvažovali, že jsou ve společnosti skupiny lidí s jinou než heterosexuální orientací. Nauka by se měla podle něj přeformulovat.

Stephen Cottrell je novým arcibiskupem z Yorku. Podle něj je současná...

Stephen Cottrell je novým arcibiskupem z Yorku. Podle něj je současná anglikánská církev příliš bílá.

V rámci církve není Cottrell se svými názory sám. Podobně argumentuje také arcibiskup z Canterbury, který církev označil přímo za rasistickou. 

„Cítím obrovskou lítost a hanbu, kterou ani nedokážu vyslovit. Stydím se za naši historii a naše prohřešky,“ řekl Justin Welby.

Podle Welbyho je načase začít zvažovat odmítání bílých zájemců o pozice v církvi a upřednostňování těch z etnických menšin. Sám odmítl prozradit, zda hodlá rezignovat na svou pozici a přenechat ji jinému zájemci.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:55 pátek 13. listopadu 2020. Anketa je uzavřena.

  • 88
  • 52
  • 50
  • 38
  • 38
  • 34
Komentáře