jít naiDNES.cz

Přijímání migrantů je evropský způsob života, říká končící předseda Juncker

Předseda Evropské komise a nejvyšší eurobyrokrat Jean-Claude Juncker se opět kriticky otřel o Českou republiku. | foto: iDNES.cz

Jean-Claude Juncker pomalu vyklízí kancelář předsedy Evropské komise, zjevně ale o sobě chce dát naposledy vědět. Známý to zastánce migrantů se rozčílil na svou nástupkyni Ursulu von der Leyenovou, že řešení migrace zařadila do portfolia s názvem Ochrana našeho evropského způsobu života. „Přijímání lidí, kteří přicházejí zdaleka, je přece součástí evropského způsobu života,“ prohlásil Juncker.

Migrace je pro Evropskou unii v posledních letech tématem číslo jedna. Zanedlouho nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila složení svojí komise, a jak se ukázalo, právě dohled nad migrací bude nově spadat do portfolia s názvem Ochrana našeho evropského způsobu života.

Zmíněný okruh dostane na povel bývalý mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.

Jenže spoustě lidí uvnitř EU se takový název portfolia nelíbí. A už vůbec se jim nelíbí, že by právě pod něj měla migrace spadat.

Velmi důrazně se proti němu ohradila třeba frakce evropských Zelených, jejíž součástí jsou i Piráti. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International hovoří dokonce o krajně pravicové rétorice.

„Proč je v tomto portfoliu migrace? Potřebujeme chránit naši demokracii před klimatickými změnami atp., ne před migranty!“ zaznělo pro změnu z Evropské odborové konfederace.

Jean-Claude Juncker s Angelou Merkelovou.

Jean-Claude Juncker s Angelou Merkelovou, oba vyhlášení zastánci migrace

Velmi hlasitě se nyní ozval i dosluhující šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, kterého Ursula von der Leyenová nahradí. A protože jde o vyhlášeného zastánce migrantů, vůbec se mu nelíbí, že by některé z portfolií mělo nést podobný název.

„Nelíbí se mi myšlenka, že evropský způsob života se neslučuje s migrací. Přijímání lidí, kteří přicházejí zdaleka, je součástí evropského způsobu života,“ prohlásil Juncker.

Dodal ještě, že pro něj evropský způsob života naopak znamená ostatní respektovat bez ohledu na jejich původ.

Název nového portfolia, které kromě migrace zahrnuje třeba i školství a bezpečnost, kritizuje i předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Ten chce s von der Leyenovou dokonce jednat o tom, aby pojmenování tematického okruhu změnila.

Mluvčí Evropské komise se nechala slyšet, že komise debatu kolem sporného názvu sleduje. Budoucí šéfka von der Leyenová prý ale nechce přijímat unáhlená rozhodnutí.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat