Salvini si rýpl do „euromužika“ Junckera: Jednám jen se střízlivými!

Na bruselské půdě je zase pořádné horko. I když se vlády v Beneluxu ujal podzim, Itálie prostřednictvím svého ministra vnitra Mattea Salviniho poslala šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi depeši tak ohnivou a temperamentní, že se tu lidé zapotili jako v parném létě. Salvini ji vypálil poté, co se Juncker otřel o Itálii, která by prý kvůli finančním problémům mohla ohrozit euro.

„Musíme se vyhnout tomu, aby se dostalo Itálii nějakého zvláštního zacházení, které by ve finále mohlo zničit euro,“ citovaly italské zpravodajské agentury šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Předseda strany Liga severu a italský ministr vnitra Matteo Salvini nečekal až opadnou emoce a reagoval razancí sobě vlastní.

„Já jednám jen se střízlivými lidmi,“ prohlásil Salvini v rozhovoru s jedním novinářem a později se vyjádřil i na Twitteru. „Podobné komentáře a hrozby ze strany Junckera jen zvyšují paniku s cílem útočit na italskou vládu a ekonomiku naší země. Jsme připraveni požadovat náhradu škody,“ citoval deník Kronen Zeitung italského politika s tím, že minulý týden italská vláda odsouhlasila navýšení půjček až na 2,4 procenta HDP.

Později Salvini ještě dodal, že „než Juncker promluví, měl by nejprve vypít dvě sklenice vody“. Narážel tak na fámy, podle kterých má Juncker k alkoholu blíž než k Evropské unii. Naposledy se předvedl v červenci, kdy na slavnostní večeři NATO vrávoral, potácel se a do schodů ho museli podpírat ostatní státníci.

Juncker se po vzoru zkušených alkoholiků vymluvil na bolavá záda a gin místo vody popíjí zvesela dál. Do konce jeho funkčního období už zbývá jen pár měsíců a lucemburský právník už se vidí na odpočinku. To už nebude muset své vrávorání házet na „housera“, podobně jako prezident Miloš Zeman své lavírování u korunovačních klenotů nazval virózou.

Mluvčí Evropské komise pak upozornil, že Junckerova slova byla italskými médii špatně interpretována. Šéf komise prý neměl v úmyslu naznačovat, že Itálii možná čeká stejný osud, jaký potkal před lety Řecko.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:10 pátek 1. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  60
 • Sladký
  9
 • Trapas
  8
 • Haha
  7
 • Tvl
  7
 • Cože
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat