Je Evropan číslo jedna Juncker marxista? Podle Kalouska zradil hodnoty EU

Čte si snad nejmocnější muž Evropské unie Jean-Claude Juncker před spaním Marxův Komunistický manifest? | foto: Reprofoto: Daily Express

V západoněmeckém Trevíru probíhají oslavy ku příležitosti dvoustého výročí filozofa, revolucionáře a duchovního otce komunistické ideologie Karla Marxe. Svůj projev zde přednesl i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jeho účast na takové akci vyvolala vlnu nevole i z řad jeho stoupenců. Co ve svém projevu prohlásil?

Karel Marx, jeden z duchovních otců komunismu, se narodil 5. května 1818 ve městě Trevír nedaleko francouzských hranic a strávil tu prvních sedmnáct let svého života. Město se dvousté výročí od jeho narození snaží využít i k posílení svého významu. Cílí především na nové turisty například z Číny, kterých do města hlavně kvůli slavnému rodákovi již nyní přijíždí ročně kolem 150 000.

Nejsledovanější „turista“ Juncker si však mimo prohlídku výstav, věnovaných neslavnějšímu trevírskému rodákovi, odskočil i trochu řečnit a v sále plném marxistů sklidil po svém projevu aplaus.

„Karla Marxe je třeba chápat v kontextu jeho doby,“ uvedl Juncker na počátku svého projevu. „Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe,“ dodal předseda Evropské komise, který pochází z politického tábora křesťanských demokratů.

Svou účastí a obsahem projevu však naštval i celou řadu svých podporovatelů. Nutno připustit, že kritika například Miroslava Kalouska asi Junckera trápit moc nebude. „Za zločiny stalinistů Marx jistě nemůže. Leč v Komunistickém manifestu uznává násilí jako legitimní nástroj. To je v přímém rozporu s idejemi EU. Svým vystoupením v Trieru (německy Trevír, pozn. red.) Juncker společné hodnoty EU zradil,“ rozhněval se hned po ránu bývalý předseda TOP 09.

O tom, že má předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker slabost pro radikální levicové ideologie, se začalo debatovat například už loni na podzim, kdy ve svém tweetu téměř oplakával smrt kubánského diktátora Fidela Castra.

V rodišti německého myslitele se v sobotu otevře hned vícero výstav a v centru města bude odhalena jeho socha v nadživotní velikosti. Proti oslavám Marxova narození se v Trevíru konají i protesty, na kterých dnes večer vystoupí s projevem český exprezident Václav Klaus.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:20 2. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  11
 • Super
  10
 • Cože
  9
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
Komentáře