jít naiDNES.cz

Romové se rozohnili u Soukupa: Státní systém je špatný, mají nehorázné podmínky!

Hosté v pořadu Jaromíra Soukupa se pořádně rozohnili! Zleva sedí Rastislav Lučanský, Ladislav Sivak a Miroslav Rusenko. | foto: Reprofoto TV Barrandov

Jaromír Soukup si do jednoho ze svých několika pořadů na TV Barrandov pozval pět speciálních hostů. Byli jimi činovníci různých romských spolků a organizací. Téma nemohlo být jiné než integrace Romů do české společnosti nebo nedávné výroky Miloše Zemana, který prohlásil, že ze všech romských občanů pracuje pouhých deset procent. A debata to byla doopravdy hodně vášnivá!

Jako první v pořadu Jaromír Soukup Live dostal slovo Štefan Ličartovský, zakladatel spolku Julius. Ten se nechal slyšet, že jsou sice v České republice rovné podmínky, ale některým menšinám by měla být poskytnuta pomoc.

„Tady v Česku jsou podmínky rovné, ale některé menšiny potřebují v rámci rozvoje a integrace pomoci. A jsme to my, Romové, kdo potřebuje pomoc. Je to strašně jednoduché, potřebujeme příležitost,“ řekl Ličartovský na úvod.

Vzápětí ho doplnil předseda Sdružení romských občanů Milan Horváth. 

„Romská problematika existuje a je dost velká. Znám spoustu lidí, kteří mají vysokoškolský titul, jsou romského původu a dodnes nemohou sehnat práci. Jen kvůli tomu, že jsou Romové,“ prohlásil.

Ke slovu se dostal i politik Miroslav Rusenko, místopředseda Romské demokratické strany. Ten se rozohnil nad tím, že stát hází Romům klacky pod nohy a nastavuje pro ně „neskutečné podmínky“. 

Naznačil, že je zde pracovní trh nastaven špatně a není mnoho příležitostí v méně kvalifikovaných zaměstnáních, což Romům škodí.

„Je tu špatně nastavený státní systém. Děravý a zastaralý. Udělaly se tu byznysové produkty a ty tím způsobem odebraly lidem práci. I kdyby Romové tu práci chtěli, tak ji nemohou získat, protože se po nich chtějí nehorázné podmínky,“ řekl rázným hlasem Rusenko. „To je životopis, vzdělání a všechno okolo toho,“ vyjmenoval.

„Je pravda, že to vzdělání je dnes dost důležité. Plno Romů by i chtělo dělat i dělá, ale většinou načerno, protože mají dluhy a bojí se exekucí. Ale není to jen o Romech, je to celkový trend v České republice,“ doplnil ho Milan Horvát.

Slovo si pak vzal opět rozčilený Rusenko a spočítal to i prezidentovi Miloši Zemanovi, který nedávno prohlásil, že devadesát procentRomů nepracuje.

„Podle mojí statistiky Romové pracují. A ti Romové, kteří nepracují, jsou buď v důchodu, nebo jsou přestárlí. Jak můžeme chtít po přestárlých lidech, aby šli do práce, to je absurdní. Ale tady jde o to, že jak prohlásila hlava státu, že jen deset procent pracuje, to je urážka Romů. To byla urážka Romů na základě toho, že Romové nepracují!“ soptil Rusenko.

„Romové pracují. Dělají těžké práce – kopáčské práce, zednické práce, dělnické. Všechno! Ale oni se neukazují, protože chodí na noční. Takže ty lidi, když je nevidíte přes den, tak jsou na noční. To je automatické,“ chrlil na zjevně zaskočeného Soukupa.

„Je tady velká dluhová past. Proto radši půjdou na noční nebo budou dělat práci, aby nepřišli o peníze a mohli uživit rodiny. Víme, jaká je situace. Je potřeba dát oddlužovací amnestii,“ vysvětlil pak Rusenko, jak by nastalou komplikovanou situaci Romů vyřešil.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:45 sobota 2. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  284
 • Trapas
  47
 • Tvl
  29
 • Super
  15
 • Cože
  15
 • Sladký
  12
Komentáře