Útoky na bělošské farmáře v JAR se stupňují: Kde byla HateFree? ptá se ekonom

Útočníci na farmáře zaútočili lopatou a prostředkem na hubení plevele. | foto: Archiv

Jihoafrická republika bývala výkladní skříní černého kontinentu. Vinou klasického „odezdikezdismu“ se to ale rychle mění k horšímu. Zabavování farem bělošských farmářů, násilí nebo dokonce vraždy nabývají na intenzitě a situace se dál vyhrocuje. „Kde v tu dobu byla HateFree,“ ptá se ekonom Pavel Kohout po dalším útoku na tři farmáře.

Typická ukázka fake news, nebo skutečná, leč velmi bolestná realita běžných dní na jihoafrickém venkově? Fotografie farmáře, které ho si vzala do „parády“ parta útočníků a zřídila ho k nepoznání, obletěla celý svět a řadu lidí nadzdvihla ze židle.

„Další tři brutální útoky na jihoafrické farmáře za posledních osm hodin. Kde je HateFree, když je jí nejvíce zapotřebí?“ ptal se ekonom Pavel Kohout, když na svůj Twitter postnul příspěvek Iana Camerona, který na řádění útočníků u Kapského Města v Jihoafrické republice upozornil.

Samozřejmě se ihned spustila bouřlivá diskuze o (ne)pravosti snímku, na kterém má být farmář, na nějž zaútočili lopatou a také herbicidem, který mu někdo vylil přímo do očí. Nic pro slabé povahy...

To, že to v JAR vře, je bohužel smutný fakt. Australský ministr vnitra Patere Dutton před časem prohlásil, že bělošští farmáři v Jižní Africe potřebují pomoc. „Když se podíváte na záběry a čtete jejich příběhy nebo slyšíte jejich výpovědi, čelí hrozným okolnostem,“ uvedl podle BBC. Zvážil dokonce možnost udělení azylu bělošským farmářům, kteří v Jihoafrické republice čelí útokům. A to je Austrálie známá tím, že azyl neudílí jen tak, ba naopak, ostrým přístupem proti uprchlíkům je pověstná.

Jihoafrické ministerstvo zahraničí na tuto informaci zareagovalo velmi podrážděně a řeklo, že „lituje, že australská vláda se rozhodla nepoužít dostupné diplomatické kanály“.

Počet zabitých bělošských farmářů v posledních letech výrazně stoupá, je nejvyšší od let 2010 až 2012. Transvaalská zemědělská unie uvádí 64 zavražděných v roce 2015, 71 v roce 2016 a 68 za prvních devět měsíců loňského roku. Čísla se téměř shodují s policejními statistikami. Farmáři a aktivisté uvádějí, že každý týden je zabit nejméně jeden, v čemž se shoduje i s australskou TV stanicí Sky News. 

Už tak vyhrocenou situaci, kdy JAR čelí rasismu naruby, navíc komplikuje katastrofální sucho, které okolí Kapského Města už delší dobu sužuje. Ekonomický náskok, který měla země na jihu Afriky oproti okolních zemím, tak může za pár let ztratit. Farmy, které zbyly po bělošských farmářích, leží vyrabovány ladem. Nebo na nich hospodaří lidé, kteří se zemědělstvím nemají žádné zkušenosti, což vyjde prakticky nastejno, jako by je nechali být.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 5. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  65
 • Super
  17
 • Trapas
  16
 • Haha
  13
 • Cože
  8
 • Sladký
  6
Komentáře