Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Zmizení podnikatele Jana v Sapě: Organizovaný zločin, distribuce drog a daňové úniky

  Policie nadále pátrá po zmizelém podnikateli Janu Vaculíkovi. | foto: Policie ČR

  Doupě zločinu, kde se nejspíše perou peníze pocházející z drog a prostituce. Takový pohled mají na vietnamskou tržnici Sapa v Libuši na okraji Prahy experti Bezpečnostní informační služby (BIS). A právě tam beze stopy zmizel český podnikatel Jan Vaculík. Lokalita, která si vysloužila označení Malá Hanoj, má více než dekádu kriminální pověst a je pod permanentním dozorem policistů a často se dostává i do hledáčku celníků. Co se Janovi mohlo stát? Všechno, ale nic dobrého.

  V pondělí měl podnikatel Jan Vaculík v pražské Sapě schůzku, kam také dopoledne dorazil. Ještě ho kamery zachytily na začátku vietnamské tržnice a podle tvrzení nevlastního syna vybral větší částku peněz. Tam jeho stopa končí.

  Před Sapou zůstalo jeho SUV Porsche Cayenne s mobilem i peněženkou, ale po obchodníkovi se slehla zem. Policie po něm stále pátrá, ale čím více dnů utíká, tím se zdá, že je menší a menší pravděpodobnost, že se najde. 

  O Sapě už desítky let od jejího založení kolují různé historky, jak je vietnamská komunita uzavřená. A to nejen kvůli své kultuře, ale zejména kvůli tomu, že tam má bujet organizovaný zločin, prodej marihuany a pervitinu a také krácení a únik daní. 

  Vlastně to nejsou zase tak fámy, což potvrzují bezpečnostní složky, které se na Sapu zaměřily. Za zdmi oblíbené tržnice se mají dít věci jako ze špatného filmu. 

  Organizovaná a strukturovaná mafie

  „Jedná se o velice sofistikovaný organizovaný zločin, který je zaměřený na maximální finanční zisky. Sofistikovanost tohoto zločinu je dokládána velmi striktním rozdělením rolí jednotlivých členů vietnamských zločineckých struktur v rámci konkrétních služeb: například služba proclení, služba dovozu různých druhů zboží, služby zaměřené na legalizaci výnosů z trestné činnosti prováděné pouze uvnitř rozsáhlé vietnamské komunity a další,“ rozpovídal se dobře obeznámený zdroj s místními poměry pro Parlamentní listy.

  Do Sapy jezdí hodně lidí si koupit fejkové věci a dát si kung-pao.

  Majitel firmy Saparia, která vlastní areál Sapy, se ohrazuje proti takovým nařčením, prý je všechno podle českých zákonů v pořádku.

  „V areálu občas dochází k přestupkům některých nájemců či návštěvníků, ale vzhledem k vysokému počtu nájemců a návštěvníků se jedná o velmi malé procento,“ uvedla firma.

  Zdůrazňuje, že v areálu se v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin a že spolupracují s úřady na prevenci kriminality. 

  Už před deseti lety tehdejší předseda sněmovního branně-bezpečnostního výboru František Bublan na základě informací od tajné služby hovořil o stamilionech korun vyváděných do zahraničí takzvaným arabským bankovním systémem. 

  „Systém se ani nedá zkontrolovat,“ podotkl. Existuje podle něj podezření, že tamní podnikatelé jsou o různých kontrolách dlouho dopředu informováni, navíc nejsou důsledné.

  Tajné večírky s podnikateli a politiky

  „Vietnamská komunita se vždy snažila v maximální míře etablovat na území států, ve kterých žila a rozvíjela své obchodní aktivity. Jejím cílem vždy bylo pro své zájmy získávat důležité kontakty, a proto pravidelně pořádá různá společenská nebo kulturní setkání, na něž zve zástupce různých vlivových skupin, ať už z řad politiků, byznysmenů, nebo lobbistů,“ řekl Parlamentním listům jejich zdroj. 

  Do Sapy jezdí hodně lidí si koupit fejkové věci a dát si Kung-pao.

  Prý potřebují navázat potřebné kontakty a zdroje na vlivné lidi, aby jim jejich organizovaný zločin, především praní špinavých peněz a prodej drog, procházel.

  „Z operativní činnosti byly získávány různé informace o napojení zástupců vietnamské komunity na důležité osoby z různých oblastí společenského života a o pořádání různých utajovaných večírků, večeří, kterých se účastnili zástupci vedení komunity a mnoho známých a vlivných osob z Česka,“ dodal.

  Drogy a praní špinavých peněz

  S vietnamskou komunitou je často spojována výroba pervitinu a pěstování marihuany. To má vlastně přinášet největší zisk pro celou Sapu. 

  „Vietnamská komunita je známá především tím, že je schopna zajistit velkou kvantitu kvalitního zboží, čímž následně strhává i ceny na trhu v řádech desítek procent. Jsou schopni získat prekurzory pro výrobu pervitinu přes své komunity. Pravděpodobně z Asie a jiných zemí. Mimo to jsou velmi pracovití a nesmírně disciplinovaní, čímž výrazně snižují šance k jejich odhalení. Mají obrovské množství vstupního kapitálu, proto jsou schopni nakupovat prekurzory za hotové ve velkém množství,“ dodal svědek z bezpečnostních složek. 

  Když se řekne Libuš, mnozí si představí právě Sapu.

  Dodal, že se jim nelegální obchod daří především díky disciplinovanosti a pracovitosti, čímž je tento národ velmi známý.

  Do jejich úzké komunity je hodně těžké proniknout. O tom byl natočen i film Miss Hanoi, kde bylo ukázáno, jak tito lidé jsou semknutí a k sobě si nikoho nepustí. A kryjí své zločiny a podvody navzájem. 

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 19:15 neděle 29. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   54
  • Tvl
   43
  • Super
   16
  • Haha
   12
  • Cože
   8
  • Sladký
   6

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

  Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz