jít naiDNES.cz

Mladý režisér čichal síru z pramene a upadl do bezvědomí. Jeho mozek je z 99 % mrtvý

Režisér Jan Kačena má z 99 procent poškozený mozek. Jeho žena Kateřina neztrácí víru! | foto: Facebook

Mladý režisér se otrávil, když vdechoval výpary léčivého pramene. Podivná zpráva o tragédii mladého umělce má zřejmě rozuzlení. Jan Kačena pod vlivem alkoholu otevřel poklop šachty v Mariánských Lázních a pokoušel se inhalovat síru z pramene, čímž chtěl pravděpodobně posunout svůj stav na „jinou úroveň“. Za úplnou klukovinu zaplatil tím nejhorším způsobem: odumřel mu mozek z 99 procent.

Podle serveru Krimi Plzeň, který o případu informoval jako první, český režisér Jan Kačena upadl do bezvědomí v neděli 1. září během filmového festivalu Marienbad v Mariánských Lázních, kam byl pozván jako host.

Filmař, který vystudoval divadelní dramaturgii na JAMU v Brně a patřil mezi osobnosti alternativní divadelní a filmové scény, údajně sundal poklop šachty u tamního Ferdinandova pramene a uvnitř začal inhalovat nebezpečné výpary CO2.

Kačena nakonec spadl na dno šachty, byl 40 minut bez kyslíku a oživování trvalo zhruba půl hodiny. Do nemocnice v Plzni ho poté transportoval vrtulník.

Dobře informovaný zdroj výše uvedenému serveru uvedl, že Kačena se pokoušel inhalovat výpary z pramene ještě se svou společnicí. Patrně toužili společně zažít stav, který způsobí jen pár nádechů.

„Děje se to často, odpařuje se tam CO2 a nějaká síra. Oni to na povrchu vdechují ve škvíře brčkem, sice se tím přiotráví, ale jsou v rauši,“ svěřil se svědek incidentu.

Byl opilý, ale to mu nestačilo

Silně opilému Kačenovi prý ale pár nádechů nestačilo. Nejspíše mu někdo poradil, že když otevře poklop šachty a vleze pod něj, budou účinky ještě silnější. Režisér tedy poslechl, po chvíli ale ztratil vědomí a propadl se na samé dno šachty. 

Odsud ho museli vyprostit hasiči se speciální technikou. Přivolaní policisté Kačenovi pomoci nedokázali, v šachtě se totiž také nadýchali nebezpečného plynu a museli svou snahu vzdát.

Mozek nevysílá žádné signály, přítelkyně ale vidí pokrok

V současné době je Kačena stále v plzeňské nemocnici a podle nejnovějších zpráv je jeho stav velice vážný. Podle lékařů je téměř jisté, že je jeho mozek nenávratně poškozený, údajně až z 99 procent. 

Prý nevysílá žádné signály a nereaguje na žádné podněty. Ve středu by měl být režisér převezen na Oddělení následné a dlouhodobé intenzivní péče do Mostu.

I přestože prognózy nejsou vůbec dobré, režisérova přítelkyně Kateřina stále věří v zázrak. 

„Stav podle lékařů je stále stejný, ale pro mě rozhodně ne. Projíždí mnou mráz, protože jsem dneska cítila takovou energii, že se to nedá vysvětlit. Udělal velký krok, protože dneska jsem ho dokázala dvakrát vzbudit, držel mě pevně za ruku, svíjel se a strašně se bál. Krčil čelo, snažil se naklánět ke mně, dotýkat se svou tváří té mojí a u toho byl rozrušený. On se nevzdává a bojuje. Je někde hluboko, ale snaží se být tady a my ho známe,“ napsala na svůj Facebook před pár dny Kateřina.

Režisér Jan Kačena má z 99 % poškozený mozek.

Režisér Jan Kačena má z 99 procent poškozený mozek. Jeho přítelkyně Kateřina ale vidí pokrok.

Režisérova partnerka uznává, že její milý pyká za hloupou chybu.

„Díkybohu za to, že máme nějaké přátele, kteří nám pomohli a řešili to, co měli organizátoři a produkční. To, že je blbec a neměl tam lézt... Jasně. To se ví, ale to ostatní je amorální a strašné,“ píše Kateřina, která vybízí své přátele, aby jejímu Honzovi drželi palce ze všech sil.

Někteří z nich pořádají za mladého režiséra speciální mše.

Fotogalerie

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat