Hřebejk míří do politiky: Na Zemana nemám, komouši a SPD jsou sedlina společnosti

Režisér Jan Hřebejk by si za prezidenta přál úplně někoho jiného. | foto: koláž Expres.cz

V nadcházejících volbách do Senátu bude na Praze 5 za STAN ze čtvrtého místa kandidovat i filmový režisér Jan Hřebejk známý pro své nekompromisní postoje k Hradu i dalším politickým subjektům v České republice.

Samozřejmě prezident Miloš Zeman je pro Jana Hřebejka tradičně téma. Stejně jako jeho voliči, které nemůže pochopit. Hlavu státu opakovaně častoval hanlivými nadávkami, např. jako odporného chlapa či osobu, která močí v našem domě. „Každý jeho krok je pro tuto zemi hůř a hůř. Kdo to nevidí, tak hůř vidí,“ prohlásil v rozhovoru DVTV.

„Myslím, že voliči Miloše Zemana mě volit nebudou. Měl jsem vinárnu a taky tam občas přišli lidi, kteří mi nesedí. Ale když jsem tam obsluhoval, tak jsem je musel obsloužit, to je normální. Jako filmový režisér nekádruji své diváky. Jako kandidát na Praze 5 nekádruji své voliče. Abych se nevykrucoval: Já lidi, kteří volí Zemana po tom prvním období, nechápu. Ale to je všechno. To je můj názor jako Honzy Hřebejka. Na tom názoru se nic nemění,“ uvedl svůj postoj k prezidentovým podporovatelům kandidát na senátorský post.

„Na Miloše Zemana nemám. Kdybych se měl přiblížit jeho úrovni pokleslosti, té demagogie, té vulgarity, tak to bych asi musel hodně přidat,“ tvrdí Hřebejk a s uznáním vzpomíná na Zemanova rivala z první volby prezidenta. „Je vždy osvěžení, když je v politice někdo, jako je Karel Schwarzenberg. Když někdo mluví takovým způsobem, který je košatý, a vím, co chce říct, a také vím, že se nevykrucuje.“ 

Jan Hřebejk si přebere cenu v rámci kategorie Zlatá kamera.

Jan Hřebejk kandiduje do Senátu za STAN.

A jak je tedy na tom Hřebejk tak nějak politicky? Než přijal kandidaturu za STAN, dlouhodobě podporoval KDU-ČSL, ale má své oblíbence i mezi Kalouskovou skvadrou. „Lidovce jsem volil i v posledních volbách. Karla Schwarzenberga jsem podporoval osobně, ale nejsem tak pravicově vyhraněn, abych volil topku, ačkoliv je mi tam řada lidí sympatická,“ přiznává režisér Pelíšků a říká, že ani s lidovci nesouzní zcela. „Já jsem třeba pro sňatky homosexuálů, a pro lidovce je to tabu.“ 

Jestli mu na politické scéně nějaké strany pijí krev, jsou to jednoznačně komunisté a okamurovci. „Proč bychom škrtali neofašisty ze seznamu extremistů? Jak nedemokratická strana, která má sedm procent, strana, o jejíž zavrženíhodnosti je řeč v našich zákonech, má jít k moci? Vždyť ti lidé na to nemají žádné právo,“ rozohnil se Hřebejk a mluvil i konkrétně, koho má na mysli.

„Komouše a SPD, to je přece sedlina společnosti. A nemají žádný volební zisk na to, aby tady měli podíl na moci, kdyby se jeden té moci nedržel jako klíště,“ rýpl si i do Andreje Babiše.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:30 19. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  66
 • Super
  16
 • Haha
  8
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
 • Cože
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat