Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Šéf Sněmovny Hamáček pózuje s muslimy u mešity. Takhle bojuje ČSSD o voliče?

    Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky si v září opakovaně vysloužil pozornost, o kterou zřejmě nestojí. Podezření z mezinárodní korupce, kdy měl podle Transparency International čerpat úplatky z korupčního fondu autoritativního vedení Ázerbájdžánu, to je závažné obvinění. Nyní se Jan Hamáček v dobrém rozmaru nechal fotografovat ve společnosti vedoucích představitelů muslimské komunity kolem mešity Centra Alfirdaus v pražské Libni.

    Při pohledu na facebookový profil pražského muslimského Centra Alfirdaus by mohlo některým názorově vyhraněným občanům zaskočit. Místopředseda ČSSD a předseda Poslanecké sněmovny pózuje na sérii fotografií s muslimy před mešitou. Jde o náhodu a někdo se snaží tvář ústavního činitele zneužít k sebepropagaci? Zjistili jsme, co za tím stojí.

    Holandská televizní stanice RON se rozhodla natočit reportáž, která má přiblížit postoj České republiky, když odmítá přijetí kvót EU pro přerozdělení uprchlíků. Jako dějiště k rozhovoru se rozhodla použít kulisy libeňského statku, jenž slouží k šíření islámského učení v České republice. Spokojený výraz muslimů i Hamáčka prozrazuje, že se natáčení odehrávalo v milé a přátelské atmosféře.

    Láska k Ázerbájdžánu jako koníček

    Jenže ve světle dalších, mnohem závažnějších skutečností, by si měl předseda Sněmovny dávat pozor, s kým a jak se medializuje. Už pro své podezřelé vazby na islámský Ázerbájdžán. Do České republiky mělo jít z asijské diktatury 130 milionů určených na úplatky pro české podnikatele a politiky. Existenci korupčního fondu potvrdilo Mezinárodní sdružení investigativních žurnalistů OCCRP.

    Hamáček, který založil meziparlamentní skupinu česko-ázerbájdžánského přátelství, však jakýkoliv prospěch z celkové sumy 66 miliard pro korumpování evropských politiků ve prospěch nedemokratického režimu popřel.

    „Žádné výhody z toho nemám. Jen práci navíc. Vztahy s Ázerbájdžánem pokládám za důležité,“ prohlásil pro iDNES.cz. Tak trochu to připomíná Vratislava Mynáře, který podobně nezištně lobboval za podezřelou firmu Liglass Trading u kyrgyzského prezidenta.

    To, že se v minulosti ubytoval v karlovarském hotelu patřícímu otci manželky prezidenta Ilhama Alijeva, vysvětlil Jan Hamáček pozvánkou od honorárního konzula. Jenže ani další informace, které se v souvislosti s Ázerbájdžánem a Českou republikou aktuálně propírají, nemusí být pro Jana Hamáčka příjemné.

    Kdo pomohl dovézt do Ázerbájdžánu zbraně?

    Země se prostřednictvím své agentury Trend pochlubila fotografiemi z rozsáhlého vojenského cvičení, na kterých figurují samohybné houfnice Dana-M1 a raketomety RM-70 domácí provenience, konkrétně z výroby holdingu Czechoslovak Group. O tom informovaly Hospodářské noviny.

    To by bylo v pořádku, kdyby nebylo vydáno zbrojní embargo OBSE a EU o dodávání zbraní do Ázerbájdžánu a Arménie v důsledku ozbrojených konfliktů na Náhorním Karabachu. Není sice závazné, ale na vývoz takových zbraní by musela vydat povolení hned tři ministerstva – obrany, vnitra a zahraničí – což se nestalo.

    Spojení mezi Hamáčkem a dodávkou zbraní do Ázerbájdžánu je pouze v úrovni spekulace, nicméně se mu nelze vyhnout. I proto by činnost ústavního činitele, který v nedávné minulosti podepsal vazalské pročínské prohlášení u příležitosti návštěvy Jeho svatosti dalajlamy v Praze, měla být důkladně a dlouhodobě zkoumána příslušnými úřady

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 14:02 sobota 27. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Tvl
      36
    • Trapas
      18
    • Haha
      10
    • Sladký
      10
    • Super
      9
    • Cože
      5