Podplatili i Hamáčka? Islámský režim korumpuje politiky kaviárem i zlatem

Jan Hamáček podporuje aktivity autoritářského islámského režimu ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. | foto: koláž Expres.cz

Vyšetřovací komise o korupci mezi poslanci Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) konstatovala, že Ázerbájdžán prostřednictvím svých politiků uplácí evropské poslance a opulentními dary si je zavazuje za podporu zájmů tamního autoritativního režimu. Na seznamu takových podporovatelů ázerbájdžánských zájmů figuruje i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Zveřejněná zpráva vyšetřovatelů rozkrývá metody islámského režimu, jak si naklonit vlivné osoby v hlavním poradním orgánu Rady Evropy, jehož slovo a doporučení mají často rozhodující vliv na dění v evropské politice. Doporučeními PACE se řídí nejen Evropský parlament, ale také další instituce Evropské unie. O zprávě zevrubně informoval server Lidovky.cz.

Nejčastější způsob lobbování poddaných autoritativního prezidenta a nadšeného propagátora islámu Ilhama Alijeva je formou drahých darů a pozorností. Podle zprávy členové PACE systematicky zveřejňovali překroucené zprávy ve prospěch vedení země. Za to dostávali drahý černý kaviár, koberce, luxusní pobyty, šperky nebo služby prostitutek.

Transparency International vede Jana Hamáčka jako jednoho z politiků pracujícího pro zájmy ázerbájdžánského režimu, který na korupci evropských politiků vyčlenil v přepočtu 66 miliard. Z toho vyčlenila asijská diktatura 130 milionů pro Českou republiku. Existenci korupčního fondu potvrdilo Mezinárodní sdružení investigativních žurnalistů OCCRP. 

Režim Ilhama Alijeva měl na korupci evropských politiků vyčlenit v přepočtu 66...

Režim Ilhama Alijeva měl na korupci evropských politiků vyčlenit v přepočtu 66 miliard, z toho 130 milionů pro Českou republiku.

Jan Hamáček stál u zrodu meziparlamentní skupiny česko-ázerbájdžánského přátelství, ale opakovaně odmítal, že by mu za to někdo něco nabízel. „Žádné výhody z toho nemám. Jen práci navíc. Vztahy s Ázerbájdžánem pokládám za důležité,“ uvedl na dotaz iDnes.cz.

Přitom si v minulosti prokazatelně užíval pohostinnosti luxusního karlovarského hotelu Retro Riverside, který vlastní otec prezidentovy manželky. „Bylo to na pozvání honorárního konzula,“ bránil se Hamáček, jako by to na věci něco měnilo.

Zda dostal nějaké zajímavé nabídky, navečeřel se extrémně drahého kaviáru či využil služeb atraktivní společnice, ví jen on sám. Stejně jako to, proč se v minulosti vyjadřoval s uznáním o islámském náboženství.

Jan Hamáček s jedním z islámských duchovních u mešity v Libni.

Jan Hamáček s jedním z islámských duchovních u mešity v Libni.

Přítel muslimů Hamáček

Na proislámské výroky Jana Hamáčka by se přitom nemělo zapomínat. „Islám už v minulosti prokázal a prokazuje nadále, že má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti,“ prohlašoval Hamáček například. „Úkolem evropských politiků je zdůrazňovat, že se boj vede proti teroristům, ne proti islámu,“ sdělil novinářům jindy předseda sociální demokracie. 

Ani při dalších příležitostech neopomněl zdůraznit, jak je islám důležitý a muslimy je třeba bránit. „Islamofobie je odpudivá a nebezpečná stejně jako rasismus a antisemitismus a měla by být potlačována všemi zákonnými nástroji.“ Co k tomu politika vede? Bezpochyby také úzké vazby na islámský autoritativní režim v Ázerbájdžánu.

V minulosti se usměvavý, tehdy ještě předseda Poslanecké sněmovny ČR ochotně fotografoval s činiteli islámského centra Alfirdaus. Tvrdil ovšem, že to bylo pouze náhodou při natáčení pořadu nizozemské televize.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 3:02 26. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  41
 • Super
  24
 • Trapas
  16
 • Cože
  14
 • Haha
  9
 • Sladký
  8
Komentáře