Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Kde je 3000 statečných? Čižinský už snil o pozici premiéra, místo toho je jen ticho a rozpaky

  Na konci loňského roku si pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) vysnil projekt 3000 statečných, který měl ty nejvyšší ambice. Měl se zúčastnit voleb a přivést k urnám i ty, kteří jinak volit nechodí. Alespoň tak si to představovali zakladatelé. Blíží se podzim a iniciativa ještě ani oficiálně nezačala fungovat. Nervózní jsou z toho už i ti, kteří ze začátku přikládali ruku k dílu a pomáhali budovat tuto novou politickou alternativu.

  „Jsem skaut a ti mají heslo Buď připraven. Pokud by všechno vyšlo, jsem připraven,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Jan Čižinský, když představoval projekt 3000 statečných, který ho měl dostat na ty nejvyšší politické posty.

  To půjde jen velmi těžko, když se nyní zdá, že iniciativa má větší problémy, než se vůbec zdálo. Někteří už se dokonce ptají, zda celý projekt neskončil. Odpověď Jana Čižinského? Ticho.

  V červnu sliboval Jan Čižinský na svých stránkách, že za pár dnů začne iniciativa 3000 statečných svou kampaň a lidé by se k nim měli přidat, aby nepřišli o nejnovější informace. Uběhlo několik měsíců a nic nového se neuskutečnilo.

  Když jsme informovali o tom, že spolek utratil půl milionu korun bez viditelného výsledku, byl starosta Čižinský uražený a výdaje na mzdy či průzkumy obhajoval. Dokonce odmítl několik žádostí o rozhovor a nezvedá telefony.

  Takto asi bojuje proti „nepřejícím“ novinářům, kteří mu podle něj úmyslně komplikují cestu. Jenže proč se podobné ignorace nyní dočkávají i ti, kteří chtějí být součástí projektu 3000 statečných?

  Mnozí se domnívali, že stateční budou chtít do nadcházejících krajských a senátních voleb promlouvat alespoň tím, že vyjádří svou konkrétní podporu a budou se pro své voliče nějakým způsobem profilovat.

  „Projekt je definitivně odpískán a žádná setkání už nebudou?“ ptal se v oficiální facebookové skupině spolku Viktor Lachs, který se žádné odpovědi nedočkal. Čižinský je správcem celé stránky, takže jen těžko mohl tento dotaz přehlédnout.

  Neuspěl ani jeden ze zakládajících členů Filip Turek, který se rovněž zajímal o budoucnost iniciativy. „Ahoj! Osm měsíců od silných prohlášení uběhlo, ani nevíme jak. Existuje ještě 3000 statečných?“ tázal se.

  I ve skupině podporovatelů už se lidé ptají, co se děje s 3000 statečných.

  I ve skupině podporovatelů už se lidé ptají, co se děje s iniciativou 3000 statečných.

  Výmluva na epidemii koronaviru, která vše zbrzdila, může být pravdivá a je takřka jisté, že nejen Čižinskému hodila vládní opatření do plánů vidle. Jak to ale souvisí se sliby o chystaných novinkách, jichž jsme se dosud nedočkali? A jak koronavirus ovlivňuje neochotu Jana Čižinského odpovídat na otázky?

  My jsme své dotazování, proč spolek porušuje vlastní stanovy, dávno vzdali. Na stránkách stále neuvádí, kdo je jejich členem, ačkoliv se k tomu zavázali. Společně jako další se ale musíme ptát, co se chystá a zda budou velké plány někdy naplněny.

  Hledání 3000 statečných začal Jan Čižinský na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii 17. prosince 2019.

  Fotogalerie

  Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

  Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz