jít naiDNES.cz

Jako SPD! Švédští nacionalisté uspěli ve volbách a rozhádali celou zemi

Švédští demokraté ve volbách získali vysoké procento hlasů a rozdělili celou zemi. | foto: Profimedia, koláž Expresu

Švédsko patří mezi země, na jejichž politickou scénu má migrační krize vůbec nejvýraznější dopad. Včerejší parlamentní volby proto budily vášně nejen v zemi, ale i po celé Evropě. Nyní se tak nemluví o ničem jiném než o vysokém počtu hlasů pro protiimigrační stranu SD (Švédští demokraté). Jak ukazují diskuze pod švédskými servery, úspěch strany vyvolává hodně silné emoce!

Žádná jiná strana nebyla ve švédských parlamentních volbách tolik sledována jako nacionalistické uskupení Švédští demokraté. Ti zastávají silně protiimigrační postoj a jejich preference před pár týdny výrazně nakoply nepokoje, které v řadě švédských měst rozpoutaly údajně gangy migrantů z muslimských zemí.

A skutečně, Švédští demokraté si připsali zisk 17,6 % a ukázali, že pohár trpělivosti velké části občanů země přetekl. Jenže spousta lidí nemůže úspěch pravicového hnutí skousnout. 

Například server Expressen.se zveřejnil článek, v němž novinář Lars Lindstrom burcuje Švédy, aby si nenechali „stranou založenou na nacistických kořenech“ ničit zemi.

„Děsivě velká část voličů dala svůj hlas straně s náznaky rasistického smýšlení a s nacisty ve svých řadách, která vystupuje proti právům LGBT komunity a v rozporu s lidskými právy obecně,“ píše Lindstrom.

Jak ukazuje samotný článek i vášnivá diskuze pod ním, švédskou stranu SD lze srovnat s jejím českým protějškem, tedy hnutím SPD Tomia Okamury. Jedni stranu označují za uskupení zcela v rozporu s lidskými právy, druzí ji vidí jako jediné možné řešení v boji s islamizací.

„Švédsko už dávno zničené je! Hořící auta, znásilňování, přepadávání... Strany ve vládě se prostě budou muset přizpůsobit,“ odporuje Expressenu jeden ze čtenářů. „Pomůžete mi spočítat, kolik lidí v zemi pracuje a poctivě platí daně v porovnání s těmi, kteří ji jen ničí?“přidává se další s tím, že má na mysli přistěhovalce.

„Ne, Larsi, země bude zničena bez silné strany jako SD. Jak můžete obvinit Jimmieho Akessona (předseda strany, pozn. red.), že je nacista? Podle vás jsme rasisté jen proto, že chceme zachovat naši zem bezpečnou pro naše děti a vnoučata? Pokud by nebyla strana SD, tak spadneme do spárů islámu,“ vyčítají mu další.

Předseda Švédských demokratů Jimmie Akesson.

Předseda Švédských demokratů Jimmie Akesson

Zároveň ale existuje i velký počet lidí, kteří Švédské demokraty jasně odsuzují. 

„Jak vysvětlíte svým potomkům, že jste nás vedli k nenávisti a zlu? Chcete být jako Maďarsko nebo Polsko, tam je to podle vás v pořádku? Ze Švédska se stává rasistická země, je to hrozný krok,“ vzkazuje voličům SD další diskutující. „Více než osmdesát procent lidí je nevolilo. Švédsko a Švédové je tu nechtějí,“ přidává se jiný.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:59 8. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  25
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
 • Trapas
  7
 • Haha
  5
 • Tvl
  5
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat