Bakterie legionella v české vodě může i zabíjet. Jak se proti ní bránit?

  • Na Olomoucku zemřel muž po požití vody zamořené legionellou
  • Před týdnem hlásil výskyt bakterie pražský Prosek
  • Jak se nebezpečná bakterie do vody dostane a jak se jí bránit?
  • Jak poznáme příznaky nákazy?

Voda je pro život nezbytná. Často je ale také zdrojem nebezpečí a je nutné důsledně kontrolovat její kvalitu. | foto: Profimedia.cz

Česko obráží strašák závadné vody. Příčinou je nebezpečná bakterie legionella, která při vysoké koncentraci ve vodě způsobuje vážné zdravotní potíže a může i zabíjet. Minulý týden se vyskytla v Praze na Proseku. Tento týden zemřel muž, který kontaminovanou vodu pil v hotelu na Olomoucku. Jak poznáme přítomnost bakterie a jak se jí máme bránit?

Bakterie legionella pneumophila byla poprvé objevena v americké Philadelphii v roce 1976, kdy na záhadnou infekci zemřely desítky osob.

Příčinou byly právě bakterie legionelly, které se nacházely v závadné klimatizaci. Právě vlhké prostředí je pro bakterii živnou půdou. Kromě klimatizací se nječastěji vyskytuje ve vodě, kde představuje velké riziko, jak se v posledních dnech ukazuje i v Česku.

Bakterie legionely dovedou člověku pěkně zavařit. Od zápalu plic po vysoké horečky a svalové křeče a silnou nevolnost.

Kdy se legionella vyskytuje?

Výskyt malého množství bakterií je ve vodě normální. Problém však je, když se bakterie začnou množit. To nastává při teplotě mezi 25 a 50 stupňů, když se voda nepohybuje.

Jak výskytu bakterie zabránit?

Množení legionelly jde účinně bránitprůtokem vody a v případě stojící vody např. v kotlích či bojlerech teplotou vyšší než 60 stupňů, která bakterie zahubí. Účinnou prevencí je i desinfekce chlordioxidem a na straně uživatelů vody udržování fungujícího imunitního systému.

Jak dojde k nákaze?

K nákaze dochází vdechnutím bakterií ve vodních kapénkách, nejčastěji z páry, mlhy, ale i pitím závadné vody. Bakterie se následně usadí v plicích.

Jaké jsou příznaky nákazy?

Bakterie vyvolává dvě nemoci. Legionářskou nemoc a mírnější legionářskou nebo též pontiackou horečku. Ta se projevuje podobně jako běžná chřipka a většinou do dvou až pěti dní sama odezní.

Vážnější legionářská nemoc pak propuká zhruba deset dní po nákaze. Nastupují prudké bolesti hlavy, horečky, svalové křeče a ztížené dýchání s dusivým kašlem. Někdy se vyskytuje i průjem a zvracení. Nejtěžší formy nemoci vyvolávají infekční zápal plic, který může být i smrtelný.

Co mám dělat, když si myslím, že jsem nakažen?

Vzhledem k tomu, že nemoc může mít trvalé následky a může být i smrtelná je důležité co nejdříve při podezření na infekci vyhledat lékařskou pomoc. Čím dříve k zahájení léčby dojde, tím lépe.

Jak probíhá léčba?

Nemoci způsobené bakteriemi legionelly jsou léčeny vhodně zvolenými antibiotiky, které může předepsat jakýkoliv lékař. Doba zotavení je i několik týdnu. Příznivé pro urychlení léčby je vyvarovat se alkoholu a kouření, nebýt pod stresem, zdravě jíst a často odpočívat.

Jaké hrozí při léčbě komplikace?

Infekce legionellou má podobná rizika jako zápal plic. Při zanedbání léčby či jejím opožděném nasazení hrozí zánět pohrudnice, vytváření hnisu v pohrudní dutině nebo dokonce i na plicích.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:14 pátek 22. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 12
  • 4
  • 4
  • 4
  • 4
  • 2