jít naiDNES.cz

Vzpomínáte? Tomio Okamura hlasoval pro podporu azylantů i proti referendu o mešitách

Velký obránce českých národních zájmů a jeden z černých koňů letošních voleb do Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky Tomio Okamura je mnohými považován za tendenčního populistu, který řekne cokoliv, jen aby získal sympatie, potažmo hlasy. Vyostřená rétorika proti migrantům a EU dostává však trhliny, podíváme-li se do poslanecké historie jeho hlasování.

Jsou tomu téměř přesně dva roky, co se lídr strany Svobody a přímé demokracie ve Sněmovně opakovaně zasadil pro zlepšení životních podmínek uprchlíků na území České republiky. Když byly na programu poslaneckého hlasování změny v uprchlických a azylových zákonech, Tomio Okamura překvapil nejen své příznivce.

Nejprve se prokazatelně zdržel hlasování o návrhu, kdy by mohl být odepřen azyl každému azylantovi, který spáchá zločin. Původně se totiž mluvilo jen o pachatelích zvláště závažných zločinů.

V dalším případě vyznělo jeho hlasování dokonce pozitivně ve věci finanční podpory propuštěných osob z uprchlických zařízení. Okamura tehdy souhlasil se štědrou částkou výplaty 400 korun a potravinovým balíčkem pro každého. Přitom dnes se tváří, že by z peněz daňových poplatníků běžencům nedal nic.

Předseda SPD naopak nesouhlasil s tím, aby byla migrantům odebrána možnost výběru pohlaví úředníka, který běžence vyslýchá. Celkem velkorysé, nemyslíte?

Stejně jako když zvedl ruku pro novelu zákona o zjednodušení azylového řízení, která mimo jiné navrhovala zvýšení příspěvků pro obce, které na svém území provozují uprchlická zařízení, a urychlení adaptace migrantů na pracovním trhu z čekací lhůty jeden rok na šest měsíců.

Poslední z přehlídky nepochopitelných a protichůdných hlasování poslance Okamury je již z letošního roku 2017. V průběhu hlasování o územním plánování došlo i na pozměňovací návrh poslance Karla Raise (ANO).

Šlo o to, aby se o plánovaném umístění náboženské stavby, tedy například mešity v obci, hlasovalo v místním referendu. A jaké překvapení – tento návrh šéf SPD vůbec nepodpořil.

Zajímalo by nás, zda poslanec smyslu hlasování v uvedených, a možná i dalších, případech vůbec rozuměl. Máme totiž podezření, že nikoliv a bohužel to hrozí i do budoucna. Při žádosti o komentář k těmto kontroverzím nám také nic osvětleno nebylo. „Nezlobte se, ale to jsem už vysvětloval mnohokrát, tak si to dohledejte,“ dostalo se nám odpovědi od hlavy SPD.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:03 16. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  44
 • Haha
  15
 • Super
  12
 • Tvl
  12
 • Sladký
  7
 • Cože
  6
Komentáře