Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Pirát s partnerem vychovává romské děti, dostaly přednost ve školce. Protekce? To je lež!

  Zastupitel Ivo Slávka na pirátském webu odmítá, že syny, které má s partnerem v pěstounské péči, tlačil do prestižní školky na úkor dětí ze spádové oblasti. | foto: Facebook

  Na sociálních sítích se v posledních dnech objevil příspěvek občana Prahy 8, který kritizuje tamního zastupitele za Pirátskou stranu Iva Slávku. Podle Matěje Koutného si Slávka se svým životním partnerem Jakubem pokoušel dohodit čtyři byty patřící městské části a využít přitom své pozice v komisi pro obecní byty. Další aférkou mají být dvě místa v prestižní karlínské školce pro dva syny, které má Slávka s partnerem v pěstounské péči, a to na úkor 39 dalších dětí. Pirátský zastupitel zveřejnil rozsáhlé vyjádření, v němž obvinění označuje za lživá a zavádějící.

  Ivo Slávka není veřejně známým komunálním politikem, menší mediální pozornost už si ovšem v minulosti získal. To když se po jeho zvolení na radnici „osmičky“ v roce 2018 objevila informace, že je na rodném Slovensku veden v seznamech tzv. bílých koní.

  Politik tehdy i na pirátském fóru vysvětloval, že jeho přítomnost v takovém seznamu je vlastně omyl. A že prodal všechny společnosti, se kterými dříve podnikal, jenže u jedné z nich nedošlo ke změně zápisu v rejstříku a nastal problém s novým majitelem.

  „Pokoušel jsem se prostřednictvím soudu tuto skutečnost napravit, ale od příslušného soudu jsem nedostal žádné vyjádření. Dále uvádím, že jsem se pokoušel kontaktovat e-mailem vlastníka sporného webu, který v současnosti působí ve Francii, se žádostí o výmaz mých údajů. Na poslední dotazy jsem nedostal žádnou odpověď. Současně jsem se obrátil i na Úrad na ochranu osobných údajov SR o pomoc s výmazem, ale bezúspěšně,“ vysvětloval tehdy Slávka.

  Teď se stal terčem kritiky již zmíněného občana z Prahy 8.

  Ten upozornil na událost z první poloviny roku 2021, kdy se do soutěže o čtyři obecní byty na osmičce přihlásil životní partner Iva Slávky, s nímž žije v registrovaném partnerství. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby Slávka neseděl v komisi pro obecní byty.

  Sám Ivo Slávka se v rozsáhlém vyjádření, zveřejněném na pirátském webu, nařčení ze střetu zájmů brání.

  „Nebyl jsem členem žádné výběrové komise, která rozhodovala o výběru uchazečů o byty a v komisi pro obecní byty tato věc projednávaná nebyla a ani nemohla být projednávána, protože to nepatří do její působnosti. Rozhodování o nakládaní s majetkem městské části patří výhradně radě,“ píše Slávka kromě dalšího v prohlášení, které si můžete přečíst v celém znění ZDE.

  Nechal se také slyšet, že s partnerem v té době řešil bytovou otázku, protože i s dětmi bydleli v drahém nájmu. Podali si prý nabídku na všechny čtyři soutěžené byty s tím, že i kdyby vyhráli ve více případech, vzali by si pouze jeden z nich.

  Ivo Slávka je pirátským zastupitelem v Praze 8.

  Koutný nicméně poukazuje na zvláštnost Slávkova vyjádření, že s partnerem řešil bytovou otázku a vysoký nájem, když je podle rejstříku od prosince roku 2020 předsedou výboru vlastníků v domě v Kobylisích.

  Navíc je zarážející Slávkův záměr usilovat o všechny byty a v případě úspěchu si vybrat pouze jeden. Uchazeč totiž musí při vstupu do výběrového řízení složit jistinu ve výši 50 tisíc korun. Ta následně v případě, že vybraný uchazeč nakonec smlouvu nepodepíše, propadá ve prospěch vyhlašovatele řízení. To znamená, že Slávka riskoval propadnutí 150 tisíc korun ve prospěch městské části v případě, že by v řízení vyhrál skutečně všechny čtyři byty.

  Protekce dětí? Ne, chtěli jsme multikulturní prostředí

  Druhou aférkou „na krku“ Iva Slávky má být podle Koutného údajná protekce dvou chlapců, které má zastupitel společně s partnerem v pěstounské péči. Dokonce mělo z politikovy strany podle Koutného dojít na nátlak vůči vedení vyhlášené školky v Karlíně.

  „Pan Slávka se svým partnerem vychovává dvě děti a bydlí v Kobylisích. Ovšem oba chtěli, aby děti chodily do vyhlášené MŠ a ZŠ Lyčkovo náměstí v Karlíně. Vyvstal zásadní problém: školy přijímají spádové děti z okolí. Tak co s tím? Ze zdroje blízkého vedení školy unikla informace, že ze strany zastupitele byl vyvíjen silný nátlak pro přijetí obou dětí. Podle tabulky, kterou poskytl odbor školství Prahy 8, muselo být odmítnuto celkem 39 dětí. Mezi nimi i ty, co bydlí v okolí a jsou tzv. spádové. Přednost dostaly tedy protekční děti zastupitele Slávky,“ uvádí Koutný.

  Jenže Slávka jeho slova odmítá a označuje je za vykonstruovanou lež.

  „Při výběru školy pro děti jsme s partnerem zvažovali několik faktorů, a to vzdálenost ze zaměstnání a na kroužky a multikulturní společnost. Jsme dva gayové a vychováváme dva romské kluky v dlouhodobé pěstounské péči,“ uvádí zastupitel.

  Ivo Slávka

  „Přihlášku jsme podali jednak do spádové školy, do školy řečeno po cestě domů, a do školy na Lyčkově náměstí. Osobně jsme se oba s partnerem potkali s panem ředitelem a slušně mu vysvětlili naši situaci ohledně naší minority (gayové, Romové a s tím spojené vysoké riziko možné šikany), že se nám líbí zaměření školy/školky, dostupná vzdálenost pro vyzvedávání dětí a v neposlední řadě možné obavy ze šikany na jiných školách, třeba o které mluvili naši mladší sousedé, kteří do spádové školy chodili před časem a kde se čas od času šikana odehrávala,“ dodává Slávka.

  Důvod, proč bylo odmítnuto dalších 39 dětí a jeho dva synové přijati, prý nezná. Že by ale na někoho vyvíjel jakýkoliv nátlak, to odmítá. A přiložil k tomu i vyjádření samotného ředitele školy.

  „Jsem rád, že si také někdo ověřuje informace, které tečou stokou zvanou Facebook. Nic takového pravda není, nikdo na mě netlačí, při přijímání do ZŠ a MŠ postupuji dle správního řádu a přijímacích kritérií,“ vzkazuje Jan Korda.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

  Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

  Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

  Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

  Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

  Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz