Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Příběh Ivana Jonáka: Vrah a diskokrál, kterému návrat na svobodu nevyšel

  • Ivan Jonák zemřel 24. února ve věku 59 let
  • Nekorunovaného krále pražského podsvětí 90. let zabila cukrovka
  • Jonák byl vlastníkem legendárního klubu Discoland Silvie
  • Odpykal si 18 let za nájemnou vraždu manželky Ludviky
  • Po propuštění žil dva roky v chudobě

  Ivan Jonák prožil bouřlivý život. V devadesátých letech byl ústřední postavou pražského podsvětí, následně byl odsouzen na 18 let ze nájemnou vraždu své manželky. Po propuštění vedl dva roky neutěšený život plný nerealizovatelných plánů vlastního comebacku. Nakonec podlehl cukrovce. | foto: koláž Expres.cz

  V devadesátých letech patřil Ivan Jonák v Praze k nejmocnějším lidem. Šéfovi legendárního Discolandu Silvie se přezdívalo mafián bez mafie a proslul svým extravagantním životním stylem. Osudnou se mu stala nájemná vražda manželky Ludviky, za kterou byl osouzen k 18 letům vězení. Po propuštění měl ambiciózní plány, ale prožil dva roky s exekucemi na krku a zemřel jako pouhý stín své někdejší slávy.

  Fotogalerie

  Když se řekne devadesátá léta v Praze, mnoha pamětníkům se jako první vybaví jméno Ivana Jonáka. Majitel legendárního klubu Discoland Silvie žil zhýralým životem v obklopení žen, celebrit a bujaré zábavy. Jeho život skončil včera ve věku 59 let.

  Jonák se předtím, než se stal nekorunovaným králem pražského podsvětí, živil všelijak. Dělal popeláře, jezdil i s cirkusem a ke světu barové zábavy přičichl jako vyhazovač. Rozhodl se využít euforie devadesátých let a založil vlastní diskotéku. Tu pojmenoval podle své dcery Discoland Silvie.

  Discoland Silvie vznikl i díky Jonákově manželce Ludvice. Ta sehnala německého společníka, který výstavbu několikapatrové diskotéky v Libni zafinancoval. Společně pak klub všichni tři spoluvlastnili.

  Z Discolandu se zanedlouho stal pojem. I díky tomu, že klub se nacházel mimo centrum, nacházely zde útočiště stranou pozornosti celebrity, politici, ale i kriminální živly. Z místních vyhazovačů se například zformoval nechvalně proslulý Berdychův gang a rád zde popíjel například i podnikatel Roman Janoušek.

  Popularita Discolandu přinesla Jonákovi slávu a bohatství. Za večer dokázal v klubu, jehož součástí byl i strip bar, vydělat klidně i milion korun. Bohatství dával Jonák okázale na odiv, kupoval luxusní auta, na krku měl zlaté řetězy a obklopoval se nevkusnými, ale drahými zbytečnostmi.

  Jonák proslul až nestoudnou extravagancí a exhibicionismem. Prahou se nechával vozit nahý v kabrioletu plném prostitutek, koupil si krokodýla a medvěda, kterého venčil po Libni a pořádal ty nejdivočejší večírky široko daleko. Do toho se netajil láskou ke zbraním.

  Discoland hojně navštěvovaly celebrity, nechyběl ani Karel Gott.

  Ač měl se svou ženou dvě dcery Veroniku a Sylvii, byl Jonák chronickým sukičkářem. Navzdory tomu, že byl svým vzhledem na hony vzdálený ideálu mužské krásy, jeho postelí prošly stovky žen a dívek.

  Problémy Jonákovi nastaly, když mu hrozilo, že manželka a německý společník ho z vedení Discolandu vyšachují a podnik prodají. Na Jonáka byly dokonce spáchány dva atentáty. Jednou mu explodovalo auto, podruhé ho někdo postřelil do obličeje.

  Po revoluci se Ivan Jonák doslova válel v penězích. Za jeden večer byl schopen v Discolandu Silvie vydělat i milion korun.

  Zvrat v životě Jonáka nastal, když si objednal vraždu své ženy Ludviky. Tu vrah zastřelil ve stánku se zeleninou v pražských Petrovicích. Nebýt toho, že bohatý, ale lakotný Jonák odmítl najatému zabijájkovi zaplatit dohodlé peníze a ten si během vyšetřování pustil pusu na špacír, možná by vražda Ludviky Jonákovi prošla.

  Během prvního soudu byl Jonák osvobozen. Následně nově nařízené jednáni shledalo Jonáka z vraždy jeho manželky viným a odsoudilo ho k trestu odnětí svobody na 18 let. V té době měl ročního syna Adama s přítelkyní Jaroslavou přezdívanou Jahůdka a stýkal se s novou přítelkyní Janou, které říkal Plamínek.

  S přítelkyní Janou řečenou Plamínek se Jonák seznámil už před nástupem do vězení. Na fotce je Jonák spolu s ní, dcerami Veronikou a Silvií a medvědem .

  Během soudu i celou dobu za mřižemi Jonák tvrdil, že je nevinný a že svou manželku zabít nenechal. Jedna z jeho prvních cest po propuštění v roce 2014 demonstrativně mířila na její hrob, kam položil květiny. Po propuštění plánoval velký comeback, ale dva roky na svobodě pro něj byly spíše smutnou derniérou.

  Dcery, které na něj čekaly před branami věznice a které věřily v jeho nevinu se s Jonákem rozhádaly, když po něm chtěly, aby každé vyplatil pětimilionový podíl na Discolandu. Jonák ale z vězení vyšel chudý jak kostelní myš. Bohatství vystřídaly dluhy a exekuce.

  Jonák se svým synem Adamem a jeho matkou Jaroslavou Jánskou

  Po svém propuštění žil Jonák z invalidního důchodu a peněz, které mu dali jeho přátelé. Většina těch, kteří bývali často k vidění v devadesátých letech od něj po propuštění ale dala ruce pryč. Jonák se do poslední chvíle pokoušel žít z kouzla zašlé slávy, ale bylo to spíše živoření.

  Celou dobu na svobodě Jonák tvrdil, že obnoví provoz i slávu Discolandu Silvie. Byl to ale nedosažitelný sen. Bez peněz Discoland nadále pouze chátrá a Jonák se musel spokojit s obrážením vesnických diskoték a návštěv pražských klubů, kam ho někdo pozval jako připomínku devadesátých let.

  Jonák si užíval života plnými doušky. Nahé jízdy kabrioletem s lehkými dívkami Prahou nebyly výjimkou.

  I po návratu z vězení se okolo nepříliš vzhledného postaršího Jonáka točilo mnoho žen a netajil se svou láskou k sexu. Vrátila se k němu dokonce i jeho někdejší milenka s přezdívkou Plamínek, která s ním dokonce měla čekat dítě.

  Jonák zemřel ve stínu sebe sama na cukrovku, se kterou se potýkal už delší dobu a na kterou nebral léky. Navždy zůstane ztělesněním toho nejdivočejšího, co Česku v dobrém i ve zlém přinesla doba po sametové revoluci.

  Ikonická fotka Jonáka se synem a pistolí, která ho nejvíce vystihuje jako krále 90. let.

  Kriminální celebrita Jonák se v nedávném rozhovoru pro server Playtvak.cz rozpovídal i o své smrti. „V nebi budu mít trvalý orgasmus, jinak by to nebe nestálo za to. Abych seděl po zbytek věčnosti na bílém obláčku v bílé košili a zpíval haleluja, to není můj sen. To raději půjdu do pekla, budu tam se svými známými a bude mi dobře,“ řekl tehdy Jonák.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:00 pátek 24. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   53
  • Super
   30
  • Haha
   19
  • Tvl
   17
  • Sladký
   16
  • Cože
   13

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

  Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz