Digitalizace měla být vlajkovou lodí vlády a právě Piráti se měli coby IT přeborníci chopit kormidla. Jenže stavební řízení je zatím jeden velký malér, kolabuje a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš za to čelí masivní kritice.
Může být důvodem, že s podobnými projekty Ivan Bartoš nemá zkušenosti? Respektive, jednu zkušenost má, jenže právě ta nedopadla vůbec dobře.
Už při jeho nástupu na ministerstvo se propírala Bartošova minulost v portálu AirJobs.cz. Podnikatel Tomáš Bárta si tehdy sliboval, že s ním předskočí jedničky na trhu Jobs.cz a Prace.cz.
Do pozice ředitele marketingu, který měl být v rozjezdu projektu klíčovým faktorem, přišel právě Ivan Bartoš. Tehdy měl roční pauzu od šéfování Pirátské straně, roku 2014 odstoupil po neúspěšných eurovolbách a do čela byl opět zvolen v roce 2016.
„V marketingu jsem dostal relativně volnou ruku. Chceme být pracovní portál, který je těsně pod úrovní headhunterů. Něco jako takový český LinkedIn,“ vysvětloval Bartoš, že má s AirJobs.cz velké plány.
Jenže ty velice záhy vzaly za své.
Za působení Ivana Bartoše v AirJobs.cz totiž firma generovala dluhy v řádech desítek milionů korun. V roce 2015 to byla provozní ztráta 28 milionů korun. V roce 2016 pak dokonce více než 46 milionů korun. Politik přitom podle deníku E15 ještě v témže roce přebíral za společnost z Bártovy zkrachovalé skupiny EMTC ocenění „IT projekt roku“.
Podle našich informací působil ve firmě ještě další rok, přičemž projekt vykazoval další ztráty. V roce 2019 byl projekt s velkou finanční dírou formálně ukončen a firma pak společně s dalšími ze skupiny EMTC skončila dokonce v insolvenci.
Skupina EMTC pak dokonce měla problémy, které se řešily i u soudu, byť z iniciativy podnikatele Bárty.
Měla totiž lákat investory na investice formou dluhopisů do technologických projektů. Vedle AirJobs.cz šlo především o výukovou aplikaci pro děti Lipa Learning. Insolvenční správce ve své zprávě však upozornil soud na to, že dluhopisový program skupiny EMTC naplňuje znaky investičního podvodu, takzvaného letadla, známého také jako Ponziho schéma. Jedná se o finanční trik, kdy jsou existující dluhopisy opakovaně vypořádány z peněz získaných z další emise dluhopisů. Bárta takové tvrzení odmítal a správce dal k soudu.
Fotogalerie |