V půlce června Ivan Bartoš zavítal do Bratislavy na bezpečnostní konferenci Globsec. Od některých se dočkal pochvaly, jiní ho kritizovali, že mu narostl nos nahoru a předčasně se začal chovat jako premiér.
Z kritiky si ale šéf Pirátů velkou hlavu nedělá. Před týdnem představil vládní tým koalice Pirátů a STAN a nyní vyrazil dokonce do Bruselu, aby tam společně s europoslancem Marcelem Kolajou usedl k jednání s místopředsedkyní belgické vlády Petrou De Sutterovou.
Ta je známá tím, že prošla změnou pohlaví a stala se tak jednou z prvních vrcholových transgenderových političek. I to bylo jedním z témat. Bartoš se omlouval za prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že mu jsou transgenderoví lidé „bytostně odporní“.
„Právě jsem jednal s místopředsedkyní belgické vlády Petrou De Sutterovou. Řešili jsme zejména poučení ohledně pandemie. Tu Belgie zvládá velmi dobře. Paní De Sutterová je úspěšná politička a také transžena. Omluvil jsem se jí za nehorázné výroky našeho prezidenta vůči translidem,“ informoval Bartoš.
Kromě toho s De Sutterovou řešil i pandemii koronaviru. Podle Bartoše ji belgická vláda na rozdíl od té české zvládla.
„S místopředsedkyní vlády Belgie Petrou De Sutterovou jsme řešili zejména poučení z pandemie. Lidé tam mají důvod důvěřovat vládě a dodržovali její opatření, proto tam školy ani ekonomika netrpěly dlouhým uzavřením. Navíc má Belgie naočkováno alespoň první dávkou sedmdesát procent lidí. Máme co dohánět,“ napsal pirátský šéf.
U většiny diskutujících ale narazil. Lidé mu začali připomínat, že ani Belgie pandemii zrovna nezvládla a že počet mrtvých tam je pouze o pět tisíc lidí nižší.
Další lidé se ptají, z jaké pozice Bartoš jezdí do Bruselu a jedná tam jménem České republiky.
Pirátská strana v posledních měsících dominovala předvolebním průzkumům, poslední dobou se ale její náskok začal zmenšovat. Na paty jí dýchá Babišovo hnutí ANO i koalice Spolu.
Fotogalerie |