Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz
    Od nadšeného ajťáka ze Žluté pumpy přes parlament až na dno: Politická cesta Ivana Bartoše
      21:31
    4/6

    Ve volebním roce, kdy ještě doznívala uprchlická krize, Bartoš prohlásil, že Piráti nejsou žádní „vítači migrantů“, přesto přiznal, že lidem, kteří utíkají před válkou, by se pomoci mělo. Toto stanovisko přetrvávalo v pirátské straně i po začátku ruské invaze na Ukrajinu včetně nejasného postoje k ukrajinským běžencům, Bartoš tuto agendu označil za věc ministerstva vnitra. Přestože se před lety označil za pacifistu a prosazoval řešení krize okolo anexe Krymu mírovou cestou, patří v současné době mezi nejhlasitější podporovatele financování a posílání munice na Ukrajinu.

    Zpátky ale do roku 2017. Bartoš tehdy zdůraznil, že se do vlády rozhodně nebojí jít a že by neváhal uzavřít spojenectví s hnutím ANO. Respektive, předseda otázku ohledně spolupráce s ANO zamlžil slovy „nevylučujeme“ a nakonec „spolupráce je velmi nepravděpodobná“. Také tvrdil, že Piráti nemají ani finanční, ani mocenskou motivaci pro vstup do vlády.

    Před volbami se velmi vášnivě řešily Bartošovy aktivity v Antifě. Bartoš se prostřednictví své pravé ruky Mikuláše Ferjenčíka vyjádřil na pirátském fóru: „Jsem liberál a pacifista. Být proti fašismu mi přijde správný. Teda věřím, že tomu tak v ČR stále je. GNWP je dlouhodobá kampaň hudební scény, proti nacismu. Může se to někomu nelíbit, ale je to tak. Nikdy jsem nebyl ani nejsem členem AFA ani žádné jiné ideové organizace kromě Pirátské strany. Neuznávám násilí jako řešení problémů. Mé postupy jsou didaktika a politika.“

    Ivan Bartoš s vlajkou Antify

    Krom toho se kolem Pirátů, kteří byli černým koněm podzimních voleb, vznášela řada nejasností. Bartoš například přiznal, že by sám nevěděl, jak hlasovat v referendu o vystoupení z NATO. Předseda osobně by byl býval rád, kdyby se bezpečnostní otázky řešili spíše na úrovni EU. Sám nad vystoupením tehdy přímo nepřemýšlel.

    Bartoš tak odpovídal v návaznosti na své výroky o přímé demokracii. Prohlásil, že lidé by měli mít možnost odvolat i prezidenta. Jádro jejich programu však nebyla konkrétně přímá demokracie jako taková, ale spíše odvolatelnost politiků. Mnozí označili jejich program za málo srozumitelný, což voličům podle všeho zas až nevadilo.

    Těsně před volbami Bartoš prohlásil, že není co řešit, Piráti jdou do opozice. Stále ve vzduchu visela otázka ohledně spolupráce s ANO, kterou Bartoš vyloučil, pokud by tedy hnutí neprošlo výraznou proměnou. Piráti ve volbách nakonec předčili všechna svá očekávání a po zveřejnění výsledků prožívali vlnu euforie.

    Ivan Bartoš ve volebním štábu