Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Od nadšeného ajťáka ze Žluté pumpy přes parlament až na dno: Politická cesta Ivana Bartoše

    Ivan Bartoš je jednou z nejvýraznějších postav současné české politiky. Ještě před několika lety jeho pirátská strana bodovala u voličů, obsadila křesla v Poslanecké sněmovně i ve vládě. Po krajských a senátních volbách však přišel náraz. Co k tomuto krachu vedlo a odkud se Bartoš vůbec vzal?
    Expres.cz
      21:31
    1/6

    Psal se rok 2009 a na webu ABC Linuxu přistál podivný příspěvek vyzývající k založení pirátské strany v České republice. „Ahoj všichni. Ukrajují nám z práv stále více a používají k tomu jako záminku Internet,“ píše zakladatel petice.

    „Zatím jsem jediným členem přípravného výboru, ale doufám, že vbrzku nás bude více. Nevyhrazuji si žádnou pozici v případně vzniklé straně, na druhou stranu rád přispěji svými možnostmi a zkušenostmi a pomohu nastartovat tento politický proces,“ pokračuje pisatel nesměle. Za přezdívkou AsciiWolf, kterou se autor podepsal pod výzvu, stál programátor Jiří Kadeřávek. Je tomu už patnáct let a Piráti od těch dob dalece přesáhli Kadeřávkovu opatrnou iniciativu. Tato strana stála také u zrození jedné z největších postav české současné politiky – Ivana Bartoše.

    Ivan Bartoš je faktickým vítězem voleb.

    Pirátské strany ve skutečnosti na přelomu desetiletí vznikaly po celé Evropě. V České republice jsou Piráti ovšem jednou z nejúspěšnějších svého druhu. Samotný Ivan Bartoš byl nejen u vzniku České pirátské strany v hospodě Žlutá pumpa v Praze, ale také byl jedním z jejích prvních předsedů. Abychom byli přesní, Bartoš byl rovnou předsedou druhým. Do této pozice byl zvolen v roce 2009. Pirátská strana byla v té době spíše nadšeneckou skupinou ajťáků, kteří se ani pořádně neznali. Když se pak sešli na schůzi v hospodském sále v zapadlých Albrechticích nad Orlicí, jen stěží mohli přiřazovat profilové obrázky na pirátském fóru ke skutečným osobám.

    Ivan Bartoš

    Proč stanul v čele jedné z nejvlivnějších stran poslední doby právě Ivan Bartoš? Všichni jeho kolegové se shodli, že mu to kromě rétorických schopností neobyčejně pálí. Bartoš byl vždy charismatickým řečníkem, který velmi rád mluvil, občas až přespříliš. Piráti chtěli tehdy navázat na úspěchy švédské odnože této strany ve volbách do Europarlamentu, k nimž je měl energický extrovert Bartoš dovést. Jejich tehdejší program stál především na svobodě na internetu, nejožehavějším tématem pak bylo stahování a sdílení souborů a nuance ohledně autorského práva.

    Právě k tomu se Bartoš tehdy jako specialista na internetovou komunikaci vyjadřoval. Vystudoval informační studia a knihovnictví na FF UK, což mu otevřelo cestu do velkých společností, jako je například T-Mobile. Měl tedy na svou dobu velký náskok, což často zmiňovali i jeho kolegové, kteří ho opakovaně volili za lídra Pirátů. V roce 2009 Bartoš pracoval ještě jako databázový architekt a analytik a nic zprvu nenasvědčovalo tomu, že by se měl tento mladý ajťák stát politickou hvězdou.

    Ivan Bartoš hájí své názory v předvolební debatě.

    Bartoš byl však ve všech směrech aktivní, a politicky pak především. Pravidelně pořádal nejrůznější demonstrace, protestakce a často veřejně vystupoval proti systému. Jeho dalším oblíbeným tématem je legalizace marihuany, za kterou se již desetiletí přimlouvá a zasazuje. V souvislosti s tím v roce 2012, kdy byl již tři roky pirátským předsedou, dal rozhovor Magazínu legalizace. Tehdy tvrdil, že se cítí na 40, ale vypadá na 25. Taky ale přiznal, že až obsesivně čte, klidně i 6 knih týdně. Za své oblíbené slovo pak označil „holistické“, což pro něj znamená „celistvé“. Dost dobře to shrnuje Bartošův postoj k věcem. Tento návyk patrně stojí za jeho dvěma doktoráty a úspěšnou dráhou politika, která se ale dost možná pomalu chýlí ke konci. Ale nepředbíhejme.