Je to tu jako v koncentračních táborech, zuří guvernér Sicílie. Migranti přijíždějí s covidem

26. srpna 2020
Počet nových případů nákazy koronavirem v Itálii nebezpečně přibývá a spousta lidí má jasno v tom, co za tím vězí. Zejména jih země čelí sílícímu přílivu migrantů ze severu Afriky, mnozí z nich odtamtud přijíždí s koronavirem, další ho pak mezi sebou šíří v přeplněných uprchlických zařízeních. Sicilský guvernér Nello Musumeci přišel s nápadem, který se ale mnohým lidem vůbec nezamlouvá.

Oním nápadem je začít hromadně migranty přesouvat ze sicilské oblasti do zařízení na pevnině a zároveň uzavírat přístavy. Co víc, Musumeci už dokonce vydal rozkaz k akci. 

Narazil ovšem na italské ministerstvo vnitra, které oznámilo, že guvernérova vyhláška nemá žádnou váhu, protože o migrační politice rozhoduje vláda.

Podle Musumeciho je ale situace zcela alarmující. Vypočítal, že v červenci dorazilo na Sicílii sedm tisíc migrantů a do poloviny srpna další tři tisíce. Za celý loňský červenec i srpen to přitom bylo jen dva a půl tisíce jedinců. V pondělí oznámil, že přes moře dorazilo dalších osmapadesát migrantů s pozitivním testem na covid-19.

Zvlášť hrozivá je situace na kdysi malebném ostrůvku Lampedusa. Kapacita tamního uprchlického zařízení je pětadevadesát míst, už několik týdnů se tam ale nachází více než tisícovka běženců.

Migranti na ostrově Lampedusa

Migranti na ostrově Lampedusa

Guvernér Musumeci se nechal slyšet, že kvůli tomu, že jsou jednotlivá zařízení přeplněná, není vůbec možné zajistit alespoň základní zdravotní podmínky k tomu, aby se koronavirus nešířil, což se bohužel děje ve velké míře. 

Taková zařízení dokonce odvážně přirovnal ke koncentračním táborům.

„Sicilané jsou každý den nuceni činit oběti, aby zabránili šíření koronaviru. Musí nosit masky, přísně dodržovat sociální distancování a všechny zásady prevence. A přitom tu stát shromažďuje migranty v halách, které se stávají ohnisky,“ kroutí hlavou Musumeci. 

Jeho nařízení o vyvážení migrantů na pevninu vláda stopla, guvernér se ale nechal slyšet, že Sicílie už zkrátka takovou invazi nemůže tolerovat. 

Strmě rostoucí počet nových nakažených v souvislosti se značně sílící migrační krizí dává tušit, že Itálii nečeká jednoduché období.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:58 čtvrtek 24. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

  • 49
  • 42
  • 37
  • 36
  • 33
  • 30
Komentáře