jít naiDNES.cz

Migranti se po 20 dnech vylodili na Lampeduse, Salvini řádí jak „černá ruka“

Lampedusa je v obležení. | foto: Profimedia.cz

Dříve bývaly oblíbeným cílem turistů, kteří toužili po koupání v křišťálově čistém moři, plážích a romantických chvílích při západu slunce. Pelagické ostrovy v čele s Lampedusou, které se nacházejí mezi Sicílií a Tuniskem, jsou v posledních letech atraktivní ne pro lodě s turisty, ale s migranty. Jedné takové po třech týdnech na moři italská prokuratura povolila zakotvit. Ministr Matteo Salvini, který je velkým odpůrcem migrace, je ostře proti. Ví, že lodí bude připlouvat čím dál tím víc.

Na půli cesty z Tuniska na Sicílii je pořádně rušno. Ne snad že by tu panoval čilý turistický ruch jako v minulosti, místní úřady teď zaměstnávají hlavně lodě s migranty.

Ti ale často nepocházejí ze zemí zkoušených občanskými nepokoji, hladomory a vojenskými režimy, které ovládají například Eritreu. Často se „rekrutují“ i ze zemí, kterým se na africké poměry daří velmi dobře.

Patří mezi ně hlavně Tunisko a Maroko. Na italský ostrov Lampedusa dorazilo jen za pár dní 110 migrantů, kteří připluli na třech člunech. 

Na pevninu jim pomohla italská pobřežní stráž, informoval deník La Repubblica. Zhruba stejný počet migrantů čekal nedaleko pobřeží Lampedusy na lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, které Itálie odmítala několik týdnů povolit zakotvení v přístavu.

V jiném dřevěném člunu na ostrov připlulo 16 Tunisanů a jen několik hodin před nimi nalodila italská pobřežní stráž 57 běženců u italského ostrůvku Lampione, který leží blízko Lampedusy. Podle agentury ANSA je většina z nich, možná všichni, tuniské národnosti.

Migrantům aktuálně nahrává hlavně fakt, že Evropská unie ani samotná Itálie nejsou v otázce řešení migrační krize jednotné. Vylodění plavidla Open Arms velmi kritizoval italský ministr vnitra Matteo Salvini. Na lodi podle jeho informací nepanovala kritická zdravotní situace, nemocní a nezletilí se za nemocné a nezletilé pouze vydávali.

„Nejspíš mě bude žalovat stejná prokuratura, co mě vyšetřovala za nezákonné zadržení, za které hrozí až 15 let (případ lodi Diciotti, které Salvini odmítl zakotvit, pozn. red). Nyní je zločinem odmítnutí služebních povinností. Ale já nepovolím,“ napsal šéf protiimigrační Ligy na Facebooku. 

Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi vplout do italských vod kvůli Salviniho politice zavřených přístavů. Poté nesměla přistát na Lampeduse.

V pondělí se situace na palubě vyhrotila, když se 15 lidí vrhlo do moře a chtěli doplavat na pevninu.

Poté, co nakonec úřady opět „povolily“, budou další plavidla jistě následovat a dožadovat se toho samého. Že migrantům na palubě nejde tak moc o bezpečný azyl, dokázal fakt, že odmítli zakotvit v některém ze španělských přístavů, dožadovali se tak maximálně Mallorky. Zřejmě v plané naději, že se odtud dostanou snáze do Německa, protože „slyšeli, že Mallorca je německou baštou“...

Pětice států EU včetně Německa a Portugalska slíbila, že pro migranty z lodi Open Arms pošle své zástupce a postará se o ně.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat