Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Islámské bankovnictví může být zajímavé i pro nemuslimy, říká odborník

  Islámské bankovnictví je na vzestupu i v Evropě. Podle odborníka na danou problematiku Jakuba Vojtěcha to není důvod k obavám, naopak prý může zaujmout i nemuslimské klienty. | foto: koláž Expres.cz

  Rakouská banka BAWAG P.S.K. šokovala nejen rakouskou veřejnost tím, že od února plánuje nabízet svým klientům účty vedené podle islámského práva šaría. V Evropě se jedná o neobvyklou praxi, která funguje zatím jen ve Velké Británii a Německu, ale podle odborníka na islámské bankovnictví Jakuba Vojtěcha není důvod k obavám. Šaría účty často mohou být zajímavé i pro nemuslimy.

  Fotogalerie

  O islámském bankovnictví se mezi Evropany začalo čím dál více mluvit poté, co rakouská banka BAWAG P.S.K. oznámila, že od února rozšíří své portfolio o účty, vedené podle islámského práva šaría. Málokdo však ví, jak vlastně islámské bankovnictví funguje a čím je specifické.

  Pro Expres popsal problematiku odborník na islámské bankovnictví Mgr. Jakub Vojtěch z katedry finančního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který islámské finanční právo studoval i na univerzitě v Kuvajtu. Podle Vojtěcha není žádný důvod se šaría účtů bát.

  „Jedná se v dnešní době o rychle rostoucí globální odvětví, založené na čtrnáct staletí starém tradičním právním systému. Zásady islámu nachází své plné uplatnění při komplexním fungování bank, ale i jiných finančních institucí jako jsou například investiční společnosti nebo pojišťovny,“ říká Vojtěch.

  Mgr. Jakub Vojtěch působí jako odborník na islámské bankovnictví na katedře finančního práva Právnícké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Obor studoval mimo jiné i na univerzitě v Kuvajtu.

  Vojtěch dále říká, že islámské bankovnictví v současnosti zažívá boom a bylo mnohem méně zasaženo celosvětovou finanční krizí než bankovnictví klasické. Islámské banky pak s úspěchem začínají fungovat i v Evropě.

  „Namátkou můžeme zmínit Velkou Británii, kde působí Islamic Bank of Britain nebo v roce 2015 pak získala licenci v Německu čistě islámská banka Kuveyt Türk Bank,“ popisuje situaci působení islámských bank v Evropě Vojtěch.

  Od minulého roku působí první islámská banka i v Německu. Jedná se o banku Kuveyt Türk Bank.

  Ve Velké Británii dokonce již podle práva šaría fungují i další finanční operace. „Na londýnské burze se dnes již běžně obchodují cenné papíry typu sukúk, jen v roce 2014 emitovala britská vláda tyto islámské dluhopisy za 200 milionů liber, přičemž zájem předčil více než desetinásobně danou emisi. Kromě toho vláda Spojeného království zamýšlí i zavedení verze studentské půjčky, která by byla v souladu s právem šaría,“ hodnotí Vojtěch situaci.

  Islámská banka již působí ve Velké Británii.

  Zajímavostí je to, že v mnoha z 57 islámských zemí světa islámské banky vůbec nepůsobí. Tam kde působí tradičně, ale jejich klientela není zdaleka jen muslimská. „V Malajsii je kupříkladu 40 % klientů islámských bank jiného vyznání a údajně prvním klientem pobočky Islamic Bank of Britain v Leicesteru byl právě nemuslim, kterého zaujaly etické a transparentní služby islámských bank,“ říká Vojtěch.

  Podle Vojtěcha je zavádění šaría účtů evropskými bankami projevem snah o získání muslimské klientely, která tvoří v Evropě početnou menšinu a jedná se tedy o nezanedbatelný klientský potenciál.

  Kromě bankovnictví dochází podle islámského práva i k obchodování na burze.

  Vojtěch rovněž pro čtenáře Expresu popsal, jak vlastně islámské bankovnictví funguje. „Alfou a omegou islámského bankovnictví je zejména zapovězení ribá, tedy úrok, respektive jakékoliv navýšení k předem stanovenému kapitálu. Z hlediska islámu nemohou být peníze výdělečné samy o sobě. Islámské právo tak nerozlišuje pouze nízkou či vysokou úrokovou sazbu, ale je proti jakékoli, byť minimální. Finanční systém založený na islámském právu proto musí úrok zcela vytěsnit,“ vysvětluje Vojtěch.

  Rakouská banka BAWAG P.S.K. šokovala veřejnost zřízením speciálních účtů pro muslimy, které jsou vedeny v souladu s právem šaría.

  Na otázku, jak mohou islámské banky bez úroků fungovat a vydělávat, odpovídá Vojtěch tak, že fungují na principu spolufinancování a zároveň sdílených zisků a ztrát. „Základní myšlenka je ta, že islámská banka přímo vstupuje do reálných obchodních vztahů, tedy obchoduje nikoli s penězi, ale s existujícími statky, které prodává či pronajímá tak jako obchodníci a z toho generuje zisk na základě provizí, poplatků či nájemného,“ říká Vojtěch.

  Sdílení zisků a ztrát je pak právě jednou z věcí, která může zaujmout i nemuslimskou klientelu. „Banka může jako společník profitovat z podílu na zisku z investic do reálných projektů. To samé platí i pro vkladatele, kteří naopak sdílí zisky banky v předem stanoveném poměru,“ říká Vojtěch

  Sídlo banky BAWAG P.S.K. ve Vídni

  Samotné fungování financování pro běžné klienty vysvětluje Vojtěch na příkladu: „Banka zakoupí na základě klientova požadavku předmět financování, například nový traktor, přičemž jej další kupní smlouvou její klient odkoupí za vyšší kupní cenu splatnou později a obvykle ve splátkách. Tomuto typu financování se říká murábaha, což je vlastně dvojí koupě s přirážkou, která však umožní vyhnutí se klasickému úročenému úvěru. Výsledek je pak pro klienta přibližně srovnatelný s klasickým leasingem nebo úvěrem,“ popisuje fungování islámských bank Vojtěch.

  Islámské bankovnictví zakazuje úroky. Banky ale ze svých klientů dostanou peníze jiným způsobem.

  „Banky tedy uzavírají kupní smlouvy. Obchodování islámské právo výslovně podporuje, ostatně sám prorok Muhammad byl obchodník, a je tak učiněno za dost požadavkům islámského práva o neaplikování úroku,“ uzavírá Vojtěch.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:43 čtvrtek 19. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   43
  • Tvl
   34
  • Trapas
   18
  • Haha
   9
  • Cože
   9
  • Sladký
   7

  Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

  Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

  Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

  Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

  Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

  Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz