Zatčený džihádista Dominik: Fotky odkazující na IS mu lajkovali muslimové z Česka

O džihádistu Dominika se zajímaly zpravodajské služby z celé Evropy. | foto: Facebook

Jako malý býval sympatickým blonďatým klučinou. Právě tak vypadá Dominik K. na fotce, kterou před rokem sdílel na svůj Facebook. Jenže teď už pod jménem Abdul Rahman a s popiskem „Ó Alláhu, jak ten čas běží“. Jak zjistila MF DNES, mladý Slovák žijící v Praze přilnul k radikálnímu islamismu a plánoval tu spáchat bombový útok. Co odkrývá jeho profil na Facebooku? Dost možná to, že se v Česku pohybují i další lidé, kteří k islamismu vzhlížejí.

„Džihád v Česku,“ hlásá titulek pátečního vydání MF DNES. Jak její novináři zjistili, policie zatkla a z přípravy teroristického útoku obvinila mladého Slováka žijícího v Česku. Hlásil se k radikálnímu islamismu a doma měl pyrotechniku, chemikálie a návody na sestrojení výbušniny, a také počítač plný videí z poprav Islámského státu.

Dominik K. k islámu konvertoval v roce 2015 a přijal jméno Abdul Rahman. Běžně pak navštěvoval pražské mešity a vzhlížel k bývalému pražskému imámovi Sámeru Shehadehovi, o něhož se jakožto o radikálního duchovního zajímaly tajné služby, než z Česka prchl.

Svou bezbřehou oddaností k radikálnímu islámu se Dominik ani trochu netajil. Zvesela sdílel fotografie, na nichž se oblékal po vzoru bojovníků Islámského státu, což dokresloval i pečlivě pěstovaný plnovous. Sdílel videa, v nichž fanatičtí muslimové předčítají korán, a sám psal statusy o tom, jak slouží Alláhovi.

Další z fotek pražského džihádisty.

Další z fotek pražského džihádisty

Snad jedinou fotografií, která Dominika nevykresluje jako radikála, je snímek z dětství, na němž jako blonďatý usměvavý klučina v náruči svírá plyšáky. „Ó Alláhu, ten čas tak rychle běží,“ napsal k ní.

Jsou tu i další radikálové?

Dominikův profil ale odhaluje ještě jednu věc, a to poměrně zásadní.

Na některých fotografiích je jeho inspirace Islámským státem „pouze“ jasně patrná, pak je tu ale i fotografie, kde na teroristickou organizaci přímo odkazuje – ve vojenském oblečení se fotí se zdviženým ukazováčkem na pravé ruce. To je symbol bojovníků IS, kterým dávají najevo oddanost radikální ideologii, která mimo jiné žádá zničení západních kultur.

Džihádista Dominik se fotí se zvednutým ukazováčkem pravé ruky jako bojovníci...

Džihádista Dominik se fotí se zvednutým ukazováčkem pravé ruky jako bojovníci Islámského státu.

Na této fotografii, a i na těch dalších, Dominik nasbíral slušnou porci lajků. A ty lajky jsou z velké části od cizinců, kteří žijí nebo studují v Česku. Soudě podle jejich profilů jde o věřící muslimy, a ti musí nepochybně dobře vědět, co zdvižený prostředníček muže s plnovousem a ve vojenském oblečení znamená.

Například jeden z nich dal Dominikovi k fotce srdíčko a napsal pozdrav: „Alláhu akbar!“ Jde o muže, který studoval nebo studuje na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Dominik se zjevně rád fotí v oblíbených pózách islamistů.

Dominik se zjevně rád fotí v oblíbených pózách islamistů.

Radikální islamismus tito lidé zcela zjevně minimálně neodsuzují. Může ale skutečnost značit i to, že ho vyznávají nebo s ním alespoň sympatizují? Vzhledem k tomu, že měl Dominik mezi muslimy v Česku kontakty, kriminalisty čeká nepochybně perná práce. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:32 12. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  88
 • Trapas
  20
 • Cože
  13
 • Haha
  11
 • Sladký
  11
 • Super
  10
Komentáře