jít naiDNES.cz

Duchovní v Íránu přitvrzují: Nechali zavřít téměř 550 restaurací kvůli zhýralosti

Restaurace v Teheránu prý byly málo tradiční a moc prozápadní, 550 jich bylo zavřeno pro zhýralost. | foto: Profimedia.cz

Íránská metropole minulý týden zažila sérií razií v restauracích a kavárnách, 547 podniků policie uzavřela. Nedodržovaly prý principy islámu. Jedenáct lidí kvůli tomu policie zatkla. S odvoláním na místní média to uvedla televize Al-Džazíra. Úřady také vyzvaly obyvatele metropole, aby telefonicky hlásili případy „nemorálního chování“.

„Dohlížení na islámské zásady je jedním z hlavních poslání policistů,“ uvedl k razii šéf místní policie. Podle íránské agentury Fars byly restaurace a kavárny v Teheránu uzavřeny mimo jiné proto, že „hrály nelegální hudbu, zveřejňovaly nekonvenční reklamu na internetu a podporovaly zhýralost“.

Za nemorální chování, které mají Íránci hlásit úřadům, je podle Al-Džazíry považováno pořádání smíšených tanečních večírků žen a mužů nebo umisťování nemorálního obsahu na Instagram. Občané mohou bonzovat i sundávání hidžábu v autě. Ženy v Íránu by měly na veřejnosti zahalovat téměř celé tělo, vyjma obličeje a rukou, a měly by nosit oděv umírněných barev.

Řadu kaváren v Teheránu uzavřeli v minulých letech jejich provozovatelé sami, když v létě 2012 úřady nařídily instalovat do těchto podniků kamery, připomněl list The Guardian. Začátkem roku 2013 ukončila provoz i velmi populární kavárna Café Prague, která fungovala od roku 2009 v centru města nedaleko Teheránské univerzity, v níž se scházeli studenti a mladí intelektuálové.

„Vždy jsme věděli, že ten den jednou přijde, a ač nás to sebevíc bolí a ač nám bude chybět mnoho přátel, musíme zavřít, protože se nechceme stát ‚Velkým bratrem‘,“ uvedla kavárna Café Prague na svém Facebooku v roce 2013 s odkazem na formát televizních reality show. 

Kavárna nabízela kromě kávy a občerstvení i volné připojení na internet a pořádala společenské a kulturní akce, výstavy či různé přednášky. Kavárny byly v Íránu několik století centrem společenského a kulturního života, těžkou ránu jim zasadila islámská revoluce z roku 1979. Po ní nový režim řadu kaváren a dalších společenských zařízení uzavřel s tím, že propagují západní kulturu a porušují islámské normy.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat