Do roku 1975 prozápadně orientovaný perský režim neměl problém ani s minisukněmi, natož s odhalenými kadeřemi. Moderní doba po příchodu islámského buditele ajatolláha Chomejního si však žádá své.
Shaparak Shajarizadehová byla v tomto roce zatčena rovnou dvakrát, dohromady třikrát. Letos jednou v únoru a podruhé v květnu, a to i se svým devítiletým synem v centrální íránské provincii Isfahán. Když započala hladovku, syn byl z vězení propuštěn.
A to všechno proto, že se Peršanka připojila k mírové protestní kampani odsuzující povinné zakrývání hlavy #WhiteWednesdays a #GirlsOnRevolution. Kritika míří nejen šátky, ale také na povinnost zakrytých kolen dlouhými kabátci a zákaz make-upu.
Při podobném protestu, kdy si Sharapark stoupla na veřejném místě s bílým šátkem vysoko zvednutým nad odhalenou hlavou, k oběma zatčením náboženskou policií došlo.
O vykonstruovaném procesu a rozsudku nad svou osobou se dozvěděla poté, co se synem v obavě o svou bezpečnost opustili Írán. Soudní rozhodnutí jí musel telefonicky tlumočit kolega jejího právníka Nasrina Sotoudeha, který byl mezitím také zatčen.
„Řekl mi, že jsem odsouzena na dvacet let vězení. A právě pro nespravedlnost soudů v Íránu jsem musela ze země utéct.“
Ve výsledku byla Shaparak odsouzena ke dvěma letům natvrdo plus osmnáctileté podmínce pod dohledem, kdy se nesmí účastnit žádných politických aktivit, zato musí dodržovat přísný řád ohledně stylu oblékání tak, jak to chce Alláh.
Možná pro tuto ženu a jejího syna bude lepší zvolit dobrovolný exil a nevracet se. Na druhou stranu před pár lety by Shaparak Shajarizadehovou možná čekalo kamenování, takže přece jen mírný pokrok.
Fotogalerie |