Největší zbraní každé totality jsou vládou ovládaná média. Platí to i pro teokratický Írán. V uplynulých dnech a týdnech to bylo vidět hned v několika případech.
Řeč je třeba o zmanipulovaných zprávách, že celý íránský lid v ulicích pláče za generála Sulejmáního a volá po pomstě Američanům. Nebo o tvrzení, že při odvetném útoku na americké základny padlo osmdesát vojáků, přičemž ve skutečnosti jich mělo pár podezření na otřes mozku. A především pak o sestřeleném ukrajinském letadle, kdy vláda několik dní vědomě lhala a mluvila o technické závadě.
To všechno režim vypouštěl do světa právě skrze média. Jenže teď mají íránští představitelé problém. Desítky novinářů se k nim otáčí zády.
„Bylo pro mě velmi těžké uvěřit, že byli naši lidé zabiti. Odpusťte, že mi to došlo tak pozdě. A odpusťte mi také, že jsem vám v íránské televizi třináct let lhala,“ napsala na Instagramu s odkazem na sestřelení letadla novinářka Gelare Jabbariová.
Není přitom zdaleka jediná, kdo s prací v íránských médiích sekl. Houfně odcházejí kromě dalších dokonce i reportéři státní televize.
„To, co nyní ohrožuje stav společnosti, nejsou jen rakety nebo vojenské útoky, ale nedostatek svobodných médií. Zatajování pravdy a šíření lží traumatizovaly veřejnost. To, co se stalo, bylo pro média v Íránu katastrofa,“ stojí v prohlášení novinářů, které zveřejnila íránská tisková agentura IRNA.
Íránský režim drží kontrolu nad médii už desítky let. Od roku 1979 tam bylo uvězněno nebo popraveno nejméně 860 novinářů.
Fotogalerie |