Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Uprchlíci prchají z Česka. Kam? Proč to kazí těm, co pomoc opravdu potřebují?

  • Nadační fond Generace 21 přivezl do Česka několik rodin iráckých křesťanů
  • Jako první balí kufry rodina z Brna, dalších na 20 lidí žádá zpět své pasy
  • Ministr Chovanec dnes tuhle „cestovku zdarma“ okamžitě zatrhl
  • Před čím tedy rodiny utíkají, když se chtějí vrátit zpět do vlasti?
  • A co když vlastně nechtějí do Iráku, ale raději by víc na Západ?
  • Jsou to pak ještě uprchlíci, nebo už vybíravci?
  Rodina iráckých křesťanů, která se chce vracet. Ale kam vlastně?

  Rodina iráckých křesťanů, která se chce vracet. Ale kam vlastně? | foto: Tomáš Blažek/Mafra

  Integrace iráckých křesťanů v Brně se zrovna dvakrát nepovedla. První rodina balí kufry a z města prchá, chtějí se údajně vrátit zpět do vlasti, z níž odešli, protože v ní není bezpečno. Jak se zdá, s uprchlictvím už to mnoho společného nemá. Zato s vybíravostí víc než dost. A dost toho má i ministr vnitra Chovanec.

  Když v polovině února tohoto roku přistály na ruzyňském letišti první rodiny iráckých křesťanů, zdálo se, že se povedlo téměř nemožné.

  Fotogalerie

  Sjednotit v této akci už tak rozhádanou českou veřejnost, která se v době migrační krize rozdělila na dva tábory, a protože tu, díkybohu, nemáme válku skutečnou, aspoň si ji vyhlašuje na sociálních sítích.

  Příjem uprchlíků v Česku měl všechny potřebné náležitosti a byl řádně zorganizován Nadačním fondem Generace 21, rodiny měly azylové doklady, dostaly do začátku sociální, finanční i dobrovolnickou pomoc a počítalo se s jejich integrací, během níž jim budeme všichni svorně pomáhat.

  Plány to byly nadějné, ale dneškem přišlo až příliš hořké sousto. Nejprve pro ty, co se o přesun snažili, a následně i pro ty, kteří na něj ještě čekají v divokých zemích Blízkého východu.

  Irácká osmičlenná rodina z Brna se tu ohřála necelé dva měsíce, aby pak přišlo rozhodnutí, že tu být nechtějí. Sami v tom ale nejsou. O navrácení pasů zažádalo i dalších na dvacet lidí ubytovaných v Okrouhlíku u Jihlavy.

  Některé rodiny nyní žádají zpět svoje pasy a chtějí odcestovat z Česka. Zkazily to tak těm, kteří uprchlickou pomoc opravdu potřebují a nevymýšlejí si.

  Mezi nimi i ta rodina, která se „nechtěně“ proslavila reportáží na televizi Prima, kde jeden z mužů měl hovořit o tom, že bydlí v kravíně.

  Chtějí se údajně vrátit zpět do vlasti, protože odtržení od kořenů je pro ně psychicky náročné. Ale neodešli z vlasti právě proto, že je tam nebezpečno? Nebo jak si máme celou tuhle eskapádu vyložit?

  Kolik celé tohle výjezdní pokoukání vlastně stálo?

  Mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl se nám dnes snažil objasnit některé záhady neslavného konce přijetí Iráčanů v Česku: „Všichni uprchlíci do ČR cestují běžnou nízkonákladovou leteckou linkou s aeroliniemi Pegasus Airlines, náklady jsou v řádu několik málo tisíc korun na osobu a návrat do Iráku bude probíhat stejně,“ zodpověděl Frýdl zásadní dotaz.

  Iráčtí křesťané přiletěli na Ruzyň díky nadaci Generace 21.

  S financováním letenky jim sice pomůžeme, avšak v žádném případě to nebude z prostředků vybraných na projekt. Požádáme našeho zahraničního partnera Barnabas Fund (britská organizace, pozn. redakce) o účelový příspěvek na cestu zpět,“ utvrzuje nás Frýdl v tom, že ani nadace nehodlá vydávat svoje peníze na rozmary.

  Jenže ono to s tím návratem do Iráku asi nebude tak horké.

  Je libo něco západnějším směrem?

  Už celý den prosakují na veřejnost zprávy, že rodina z Brna se do Iráku vrátit nehodlá a ráda by svoje kufry složila někde v západnějším koutě Evropy. Smysl to dává už jen proto, že nikdy se neutíkalo ze Západu na Východ, ale vždy to bylo obráceně.

  Vynechme ale domněnky.

  Místo, kde hodlají v Iráku pobývat, jsme s nimi dosud neřešili, jedná se ostatně o jejich privátní záležitost,“ odpovídá Frýdl na náš dotaz, kam přesně se chce rodina do Iráku zase vracet. Do Česka totiž odcházela přímo z uprchlického tábora. „V případě, že se rodina rozhodne k cestě jinam, než zpět do Iráku, předpokládáme, že řešení pro takové rozhodnutí si budou muset zajistit sami,“ zní jasná odpověď z Nadačního fondu Generace 21.

  Uprchlictví je dneska už jen duté slovo

  Odmítnutí českého azylu uprchlíky, o jejichž přesun se snažilo mnoho lidí, dnes namíchlo ministra vnitra Chovance a celý projekt ihned zrušil se slovy, že „se z toho stane cestovka do lákavějších zemí“.

  Mnohem závažnější je ale fakt, že na azyl čekají v zemích Blízkého východu lidé, kteří by skutečně ocenili snahu všech zainteresovaných a uvědomili si, že převoz uprchlíků přes hranice je náročný ne ani tak finančně, ale zejména organizačně.

  Lidé tomu dobrovolně věnují volný čas i svoje síly, místní zase organizují sbírky i jakoukoliv pomoc, nejen tu sousedskou a přátelskou.

  Integrovat cizí rodinu z odlišné kultury je náročné pro všechny, nejen pro ty, kdo dostanou přidělené místo k životu a vybrané hračky a šatstvo pro děti.

  V Okrouhlíku pro ně bylo nachystané ubytování, poté měli dostat v Jihlavě pronajaté byty.

  Nikoho tu nemůžeme držet násilím a bránit jim v jejich další cestě, ani není vhodné požadovat něco jako vděk, jak se tím někteří v diskuzích rádi ohánějí. Pomoc lidem z ohrožených států by totiž měla být ve vyspělé zemi automatická, pakliže se ale rodiny chtějí vracet zpět do vlasti, z níž odešli, je nasnadě se ptát, nakolik je ta jejich vlast opravdu ohrožená.

  Plýtvat časem, pomocí, penězi i trpělivostí státních činitelů se nevyplácí.

  Ne jim.

  Ne nám.

  Ale těm, kdo nervózně drží v ruce letenky do klidného státu, srdce jim hoří nadějí pro život beze strachu a nesejde jim na tom, v jaké evropské zemi se jim dostane pomoci, hlavně, že to bude kdekoliv daleko od té každodenní hrůzy.

  Tomu se totiž říká skutečné uprchlictví.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 19:43 sobota 30. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   234
  • Trapas
   27
  • Haha
   24
  • Cože
   19
  • Tvl
   15
  • Sladký
   11