jít naiDNES.cz

Nový trend? Naháči zdolávají Sněžku a riskují život. „Hovadina!“ říká šéf horské služby

Čím dál více lidí se pokouší zdolávat hory jen v trenkách. Šéf záchranné služby nad tím kroutí hlavou a vzkazuje: Hovadina! | foto: Facebook

Mezi mládeží se rozmohl hodně zvláštní trend a bohužel stihl zachvátit i Českou republiku. Objevuje se čím dál více lidí, kteří se snaží zdolávat horské vrcholy téměř nazí, nejčastěji v trenkách. U nás to platí především o nejvyšší hoře Sněžce, kde museli pracovníci horské služby minulý rok zachraňovat dokonce několik skupin turistů. K těm, kteří by snad v hlavě podobně šílený nápad nosili, promluvil přímo náčelník Horské služby ČR Pavel Antl: „Je to totální hovadina!“

V prosinci loňského roku se objevila zpráva o skupině sedmi cizinců, kteří se odhodlali k šílenému činu, a sice zdolat Sněžku, nejvyšší horu Česka, v trenkách. Říkali si „icemani“ a inspirovali se Nizozemcem Wimem Hofem, držitelem několika světových rekordů, který tvrdí, že vyvinul techniku, díky níž jeho tělo dokáže odolávat extrémnímu chladu.

Jejich snaha napodobit nizozemského ledového muže bohužel skončila fiaskem. Pro sedm hrdinů musela vyrazit polská záchranná služba a všem nakonec byli pro smích. Nemluvě o tom, že podle náčelníka horské služby nechybělo moc k nejhorší tragédii.

Ačkoliv by podobní jedinci měli být odstrašujícím případem, ve skutečnosti jde jen o jeden z mnoha případů a skupinky tzv. icemanů se množí. Své o tom ví i náčelník české horské služby Pavel Antl. A ten si s „hrdiny“ v trenkách rozhodně nebere servítky.

„Loni v říjnu jsme doslova a do písmene zachraňovali sedm polonahých lidí ze Sněžky. Opravdu vikingové… Dokud nezačali klepat kosu,“ popsal Antl s neskrývaným sarkasmem v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Hora Sněžka na česko - polské hranici je nejvyšší horou České republiky. Na...

Hora Sněžka na česko-polské hranici je nejvyšší horou České republiky. Na její vrchol se dostaneme buď pěšky, nebo se můžeme nechat vyvézt lanovkou.

Antl dokonce podobné bizarní pokusy odsuzuje tak ostře, že neváhá mluvit o „totální hovadině“.

„Nevidím na tom nic hezkého, pokud si odmyslím nějaké hezké holky. Jinak to považuji za totální hovadinu,“ kroutí hlavou. „Už jsme zachraňovali i cizince v polobotkách,“ dodává.

Horské službě ale nepřidělávají starosti jen blázni, kteří se pokoušejí překonat extrémně nízké teploty v co nejletnějším oblečení. Jen loni musela vyjíždět k 7588 případům, což je nejvíce za posledních deset let.

„Důležité je samozřejmě náležité obutí a oblečení. Doporučuji mít několik tenčích vrstev, tzn. systém cibule, které můžete nahrazovat, měnit nebo sundávat,“ vysvětluje Antl, jak se nejlépe na túry po českých horách vybavit.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:21 4. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  16
 • Tvl
  11
 • Super
  9
 • Haha
  8
 • Sladký
  7
 • Cože
  6
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře