jít naiDNES.cz

I vy můžete být vlkem z Wall Street! Český projekt z vás udělá hvězdu burzy

Obchodování na burze je atraktivní cestou, jak vydělat velké peníze. Podle některých burzovních makléřů se ho může naučit skoro kdokoliv. To se pokusil dokázat i český burzovní obchodník Martin Kopáček ve svém projektu Hvězdy burzy | foto: reprofoto cnn.com

Obchodování na burze je fascinujícím způsobem, kterým lze vydělat velké peníze. Kdo by nesnil a o životě v luxusu, který si dopřávají špičkový burzovní makléři? Podle obchodníka na burze Martina Kopáčka se může stát hvězdou burzy prakticky kdokoliv. Ve svém stejnojmenném projektu Hvězdy burzy, který pojal jako jakousi reality show, demonstruje, jak se z člověka z ulice může stát nový vlk z Wall Street. Expresu poodhalil zákulisí.

Co vás vedlo k tomu učit lidi obchodovat na burze?

Spolu s kolegou Peterem Murínem jsme oba burzovní obchodníci a chtěli jsme vyzkoušet, jak složité je vychovat a udržet někoho na ziskové dráze obchodníka na burze. Vybírali jsme si lidi, kteří mají předpoklady uspět. A uvidíme, jak to budou zvládat.

Jaká byla vaše inspirace k tomu vycvičit náhodné lidi?

V roce 1983 uzavřeli dva burzovní matadoři, Richard Dennis a William Eckhardt, zajímavou sázku, zda lze vychovat burzovního obchodníka? Dennis tvrdil, že je možné vychovat nového burzovního obchodníka tak, jako se v Asii na farmách chovají želvy. Eckhardt naopak zastával názor, že to možné není. Oba pánové byli již velmi zkušení burzovní hráči, kteří disponovali stovkami milionů dolarů.

Jak jejich sázka dopadla?

Vybrali 14 lidí, které během dvou týdnů naučili jednoduché postupy. Byly to postupy, které Dennis používal pro svoje vlastní obchodování. Účastníky byli lidé s různými zkušenostmi a z různých oborů - a to na základě obyčejného inzerátu v novinách. Během dvou týdnů byli vybraní účastníci vyškoleni v technikách vstupů, výstupů a řízení pozic. A obchodovali na živých účtech s různými výsledky, někteří velmi úspěšně a vydělali velké peníze. Takže Dennis sázku vyhrál.

Vy jste se s kolegou rozhodli pokus zopakovat. Proč jste k tomu zvolili formát podobný reality show?

Původně jsme to celé chtěli udělat úplně stejně, jen v přímém přenosu. Jenže přímo na místě jsme zjistili, že to je technicky nesmírně složité. Přímý přenos nebyl sice v našich silách, ale i tak jsme to chtěli udělat maximálně transparentně a přitažlivě i pro veřejnost.

Jaký byl mezi lidmi ohlas na projekt? Bylo hodně zájemců o to burzu a obchodování na ní pochopit a naučit se vydělávat?

Ohlas byl slušný. Ti, co sebrali odvahu, přišli na castingy. Vyřadili jsme lidi, kteří nebyli schopni ani dorazit na casting nebo nebyli schopni samostatnosti. Zajímavá byla i typicky „česká reakce“ negující vše dopředu. I takové reakce byly. Ovšem my z osobní zkušenosti víme, že na burze lze vydělávat. My sami se tradingem živíme. Zájemců bylo dost, ale zdaleka ne všichni měli potřebné předpoklady, aby na burze uspěli.

Jací účastníci byli ve finále vybráni? Jaké měli předchozí zkušenosti s finančními trhy a jaká byla jejich profesní minulost?

Na stránkách Hvězdy burzy jsou medailonky vybraných účastníků. Vybírali jsme lidi jak s nulovou zkušeností z finančními trhy, tak i s předchozími zkušenostmi. Důležité byla realistická očekávání, schopnost bojovat a vydržet tlak a ochota přijmout fakt nemožnosti kličkovat před realitou. A samozřejmě otevřenost všemu, co jsme pro účastníky chystali.

Jak probíhalo zaškolování? Co bylo pro účastníky nejtěžší k osvojení?

V Česku se naučili ovládat platformu a základy obchodního systému. Ve Španělsku se pak učili reálně obchodovat. Pro někoho bylo těžké přijmout rizika, pro jiného vstoupit do obchodu. Někteří měli sklony k přeobchodovávání účtu, jiní nedodrželi stop-loss. Bylo toho hodně a bylo to hodně individuální.

Podařilo se někomu z účastníků uzavřít opravdu výhodný nákup a prodej akcií?

Akcie jsme neobchodovali. Účastníci obchodovali měnové páry. Ale ano, mezi účastníky byli lidé, kteří ze Španělska odjížděli se ziskem.

Jaké byly rozdíly mezi výsledky jednotlivých účastníků?

Zásadní, stejně jako v původním pokusu. Plyne to z rozdílnosti povahy každého člověka. Schopnost ovládat emoce. Pro někoho je zisk 1000€ obrovská částka a ztráta 1000€ je vnímána ještě intenzivněji. Jiného stejná situace nechá v klidu. Jeden člověk je trpělivý a počká si na dobrý obchod, jiný chce obchodovat i v situaci, kdy by měl čekat...

Co se stane s výdělky, kterých soutěžící dosáhli?

Obchodují na svých penězích. Zisky i ztráty jsou jejich. Je to realita, ne hra.

Je nebo bude možné se na Hvězdy burzy někde podívat? Budou se diváci i na základě sledování moci něco o obchodování na burze dozvědět?

Jak jsem uvedl, přímé přenosy jsme technicky nedokázali realizovat. Je to škoda, bylo to velmi zajímavé. Sledovat, jak je každý člověk jiný. Kdo je týmový hráč, kdo je bojovník samotář, kdo přistupuje k obchodování s otevřenou hlavou a kdo nedokáže naopak překročit svůj stín. Máme jen pár nahrávek na youtube kanálu. Hlavní know-how bylo ve školeních a v samostatném obchodování. Nyní zpracováváme zkušenosti a vylepšujeme vzdělávací strategie, abychom našli takový způsob vzdělávání, který povede k Hvězdám maximum zájemců. Samozřejmě těch, kteří umí makat a jít za tímto cílem naplno.

Jaký je tedy závěr pokusu. Může se každý stát oním vlkem z Wall Street?

Obchodní systém se může naučit vlastně kdokoliv, ale je pouze částí úspěchu. Daleko důležitější je mentální nastavení a tzv. „pořádek v hlavě“. Pokud si myslíte, že ho máte, nestojí vám nic v cestě.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:21 31. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Tvl
  14
 • Trapas
  11
 • Haha
  10
 • Cože
  10
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat