Titul Honorary Connoisseur uděluje Pilsner Urquell od roku 2007 jako poděkování významným osobnostem, které svou láskou k plzeňskému ležáku šíří jeho slávu po celém světě. Prvním držitelem byl světoznámý režisér Miloš Forman, jehož odkaz dnes hrdě nesou jeho synové. „Táta byl vášnivým milovníkem plzně, bez ní si život nedokázal představit. Ať už v Connecticutu, Paříži nebo v Plzni, plzeňské pivo muselo být vždy nablízku. Kdyby tu dnes byl, rozhodně by měl radost,“ zavzpomínal Petr Forman a vtipně dodal: „Manželce jsem zavolal, že mě bude muset vyzvednout – dneska odbrzdím konzumaci!“
Hanzlík a Kocour
Jaromír Hanzlík přidal historku ze slavné hospody U Kocoura, která byla ikonou 80. let. „Hospodský si nalil trochu plzně do skleničky od hořčice, přivoněl, napil se a prohlásil: ‚Tohle pivo je škoda prodávat.‘ Tak dobré to tehdy bylo,“ pobavil všechny přítomné herec, který přiznal, že k plzni má stejný vztah dodnes.
Pirk: Pivo jako lék
Kardiolog Jan Pirk připomněl zdravotní benefity piva, ale s úsměvem varoval před přeháněním. „Jedno pivo je lék, dvě piva jsou radost. Tři už jsou jen zážitek,“ smál se Pirk, který plzeňský ležák považuje za jedno z nejlepších spojení chutě a tradice.
Historický začátek
Slavnostní večer zahájil emeritní vrchní sládek Václav Berka, který společně s Formanem přivezl k restauraci U Matěje dubový sud nefiltrovaného piva na voze taženém koňmi. „Je to návrat k tradicím z roku 1842, kdy právovárečníci v Plzni narazili první sud piva, které dnes známe jako Pilsner Urquell,“ připomněl Berka.
Setkání Honorary Connoisseurs nebylo jen oslavou minulosti, ale i zahájením nové tradice. „Tento večer ukázal, že plzeň není jen pivo, ale i příběh, který spojuje lidi napříč generacemi. Myslím, že toto je začátek nové éry setkávání,“ uzavřel Berka.
Ať už s husou, pivem nebo jen u dobrého příběhu – plzeňský ležák opět dokázal, že je ikonou, která přetrvá věky.
Fotogalerie |