Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Hrůza z pasťáku: 5 brutálních případů, které mají na svědomí děti z ústavů

  Mladé delikventy vychovatelé těžko převychovají. Jsou zde od hlídání, především vlastního života. | foto: Profimedia.cz

  Zatímco v médiích se teď nejčastěji mluví o výchovném ústavu v Chrastavě, kde došlo k výměně ředitelky z přísnější za mírnější, která chovancům zavedla volnější režim, a místní se pochopitelně bojí, problémy hlásí i další výchovný ústav. V Hostouni na Domažlicku došlo k hromadné bitce více než deseti chovanců. Vychovatelé dokonce museli přivolat policii a zasahovali i psovodi.

  Chodby ústavu v Hostouni se na bitevní plochu změnily ze čtvrtka na pátek a situace byla podle krimi-plzen.cz tak vyhrocená, že na místě museli zasahovat policisté z Poběžovic, Domažlic a nasazen musel být i policejní psovod.

  K bitce došlo kolem deváté večer, kdy se několik chovanců pokusilo o útěk oknem. Toho si ale všimli další chovanci, kteří se jim pokusili v útěku zabránit. Utíkající však okamžitě fyzicky napadli ty, kteří se jim v útěku bránili, informuje krimi-plzen.cz. Ke rvačce se ale začali přidávat další.

  Ve výchovných ústavech končí ti, kteří kvůli věku nemohou být trestáni.

  Ve výchovných ústavech končí ti, kteří kvůli věku nemohou být trestáni.

  Nevyzbrojeným vychovatelům nezbývalo nic jiného, než zavolat na pomoc policii. Sami si netroufnou, vědí, co by to znamenalo se takovému delikventovi postavit. Jsou ale případy, kdy vychovatelé neudělají vůbec nic a stejně neuniknou pěstem chovanců. Některé bohužel končí i tragicky.

  Připomeňme si ty nejbrutálnější případy mladých násilníků:

  1.Chovanec ubil k smrti vychovatelku (1998)

  V lednu 1998 došlo v Chrastavě na Liberecku k vraždě vychovatelky, druhá jen o vlásek unikla smrti. Vraždil tehdy sedmnáctiletý Dominik K., chovanec výchovného ústavu.

  Pomník vychovatelky, kterou zavraždil chovanec Chrastavy.

  Pomník vychovatelky, kterou zavraždil chovanec Chrastavy.

  Jednu z vychovatelek brutálně ubil masivním samorostem, druhé způsobil těžká poranění s trvalými následky. Vraždil, protože se snažil z ústavu utéct.

  Osmačtyřicetiletá vychovatelka byla podle soudu zabita surovým a zvlášť trýznivým způsobem. Dominik K. za to v roce 1999 dostal osm let vězení v nejtěžším typu věznice.

  2.Vychovateli vrazil do krku šroubovák (2014)

  V březnu 2014 byl ve výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku napaden vychovatel. Čtrnáctiletý chovanec vběhl v noci do klubovny a vrazil mu šroubovák do krku.

  Vychovatelka, která slyšela křik a běžela se podívat, co se děje, byla také napadena. Chlapec ji ještě s druhým chovancem, který se k útoku přidal, povalili na zem a zkopali ji.

  Důvodem napadení byl překažený pokus o útěk.

  3.Pět na jednoho (2014)

  V dubnu 2014 si pět chovanců výchovného ústavu v Ostravě-Polance, kde končí děti odsouzené za násilnou i majetkovou trestnou činnost, počkali na vychovatele. Obestoupili ho a začali ho napadat. Přitom mu vyhrožovali fyzickou újmou a jeden z nich po něm hodil nespecifikovaný předmět.

  Naštěstí se nestalo nic vážného a mladé delikventy zpacifikovali přivolání vychovatelé.

  4.Přiškrcená vychovatelka (2014)

  Na červenec 2014 nevzpomíná v dobrém vychovatelka z výchovného ústavu v Hostouni. Tři násilníci si počkali, až bude sama. Obestoupili ji, jeden se na ni vrhl, mikinou jí zakryl oči a začal ji mlátit. Druhý ji pak začal škrtit.

  Chtěli jí z vychovatelny ukrást mobil, klíče od ústavu, od auta a peníze. K tomu ale nedošlo. Vychovatelce se podařilo ze škrcení vymanit a když začala křičet, násilníci utekli.

  Ženě také pomohlo to, že na krku nosila ochranný zdravotní krunýř, který měla z předchozího napadení chovancem.

  5.Zlynčovaný chovanec (2010)

  Tento případ sice není o napadení vychovatele, nicméně dokládá, jak brutální chovanci, potažmo děti, mohou být. V diagnostickém ústavu v Liberci skončil například mladík (nebylo mu v době napadení 15 let), který společně s o dva roky starším komplicem v dubnu 2010 donutil v Krupce na Teplicku dvanáctiletého chlapce z dětského domova k orálnímu sexu, pak ho čtyři hodiny lynčovali.

  Jedna z fotek napadeného chlapce, které kolovaly po internetu.

  Jedna z fotek napadeného chlapce, které kolovaly po internetu.

  Celý incident skončil u soudu, kde zazněly otřesné detaily. Poté, co chlapec musel obě zrůdy orálně uspokojit, prožil další muka. „Následně se ho zeptali, zda ví, co dělal Hitler za války s Cikánama v koncentráku. Tak to nyní budou dělat s ním,“ stálo v obžalobě.

  „Nařídili mu, aby se plazil, svlékl do slipů a vlezl do potoka, kde měl dělat kliky, poté stojku. Společně ho bili pěstmi, šlapali na něj a velkou silou kopali do žeber a hlavy. Musel se opřít o strom, kde ho švihali páskem se sponou na holé části těla, vzali ho za ruce a nohy a z výšky nechali dopadnout na zem,“ pokračovala obžaloba.

  Chlapec skončil na měsíc v nemocnici.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:37 13. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   52
  • Cože
   14
  • Trapas
   10
  • Super
   6
  • Haha
   5
  • Sladký
   5

  Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

  Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz