Hrozba jménem Pegida! Hnutí s praktikami NSDAP má pozvánku do ČR

Politici kritizují Pegidu za to, že používá slovník NSDAP. | foto: Profimedia.cz

Uprchlická krize rozdělila společnost na pro a protiimigrantskou. Bylo by chybou myslet si, že se nás německé hnutí Pegida netýká. Využilo strachu z cizinců, teď jde ale hrůza spíš z něj.

Hnutí Pegida, což je zkratka názvu, který v překladu znamená Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, vzniklo loni v říjnu v Drážďanech a tam i tento týden oslavilo první rok existence.

Jak jinak než demonstrací, na níž se v pondělí sešlo asi dvacet tisíc stoupenců Pegidy, ale i podobný počet odpůrců hnutí, které vzniklo na popud existence hlídky „Šária policie.“ Její členové měli odrazovat německé občany od chození na diskotéky nebo konzumace alkoholu.

Pegida se podle politiků a odborníků stává reálnou hrozbou. Němečtí politici v čele s Merkelovou hnutí odmítají jako xenofóbní.

„Její reprezentanti dokonce zpochybňují základy demokracie, když používají hesla NSDAP z doby výmarské republiky a označují Německo za ‚demokracii starých stran‘, parlament za ‚žvanírnu vlastizrádců‘ a média za ‚lživý tisk‘,“ uvedl vicekancléř Sigmar Gabriel pro deník Süddeutsche Zeitung.

Výroční demonstraci v Drážďanech navštívil i poslanec Marek Černoch. Poslanec Úsvitu také vystoupil jako první host hned po úvodním proslovu lídra Pegidy. Představitelé hnutí Úsvit navíc pozvali zakladatele Pegidy do České republiky.

Zakladatel hnutí Lutz Bachmann si v minulosti odseděl dva roky ve vězení obchodování s drogami a sám nesmí volit a zastávat jakýkoliv veřejný úřad.

Fotogalerie

Lutz Bachmann má nyní na triku také spor s firmou Ferrero za to, že na Facebook umístil fotku se sklenicí známého lískooříškového krému s nápisem „Pegida“.

„Jsme zásadně proti jakékoli formě xenofobie a diskriminace,“uvedla tisková mluvčí firmy Ferrero. Firma dokonce zvažuje podniknout právní kroky proti Bachmannovi. Propagandistická Nutella byla dárkem k výročí založení hnutí.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:45 18. února 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  24
 • Trapas
  18
 • Tvl
  18
 • Cože
  12
 • Haha
  10
 • Sladký
  9
Komentáře