Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Horor v Chorvatsku: Jak mohli rodiče přehlédnout, že si chlapec vzal do auta protitankovou střelu?

  Policistka reguluje dopravu a zajišťuje bezpečnost na místě incidentu.

  Policistka reguluje dopravu a zajišťuje bezpečnost na místě incidentu. | foto: Expres.cz

  Tragédie, která se odehrála na vojenském cvičišti Josip Markić v Chorvatsku, kde devítiletý český chlapec zemřel po explozi protitankové střely, vyvolává řadu palčivých otázek. Proč rodina jela do vojenské oblasti plné nevybuchlé munice? A jak je možné, že rodiče si nevšimli, že jejich syn se vrací do auta s tak nebezpečným předmětem jako je protitanková střela?

  V Chorvatsku došlo k tragické události, kdy devítiletý chlapec zemřel po explozi protitankové střely. Incident se stal na vojenském cvičišti Josip Markić u Obrovace, kde rodina prý zastavila během cesty. Chlapec si vzal střelu do vozu, kde s ní později manipuloval, což vedlo k výbuchu. Jeho otec byl zadržen policií, ale později propuštěn. Policie nadále vyšetřuje celou událost a otec je stále podezřelý ze závažného trestného činu ohrožení obecné bezpečnosti.

  Incident nastal během zastávky na cvičišti, které je známo svými varovnými značkami v chorvatštině a angličtině upozorňujícími na přítomnost nevybuchlé munice. Přesto se zdá, že došlo k fatálnímu přehlédnutí. „Rodina se během cesty prý stavila na vojenském cvičišti Josip Markić u Obrovace, kde mělo dítě sebrat výbušninu a odnést ji do vozu,“ hlásí chorvatské zpravodajství.

  Značky varující před vstupem do nebezpečné oblasti s nevybuchlou munici, která se nachází na vojenském cvičišti.

  V důsledku exploze utrpěla matka chlapce těžká zranění a otec lehká. Otec byl zpočátku zadržen policií a vyšetřován pro podezření z ohrožení obecné bezpečnosti, ale později byl propuštěn. „Policie zadržela otce chlapce zabitého granátem! Výbušninu našli ve vojenském prostoru, fotili se s tankem,“ zdůrazňuje zpravodajství Telegraf.

  Cvičiště je veřejnosti přístupné, pokud tam neprobíhají cvičení, a je ohraničeno výstražnými tabulemi v chorvatštině i v angličtině. Zprávy o tom, co přesně otec u výslechu řekl, nejsou veřejně dostupné. Podle dostupných informací otec tvrdil, že o střele vůbec nevěděl a nevšiml si, že syn z areálu něco odnáší. Výsledky vyšetřování budou mít zásadní vliv na to, zda bude otec nějak právně stíhán.

  Otázky se množí: Jak mohl otec nevidět, že jeho syn nese do auta střelu? Byli ostatní dospělí v okolí příliš rozptýleni, aby si všimli? Proč vlastně rodina s dětmi jela do vojenského prostoru, co byl záměr cesty?

  Svědci: Slyšeli jsem výstřel a pak výbuch

  Jeden z prvních na místě neštěstí byl Slobodan, který bydlí asi 300 metrů daleko. „Něco explodovalo, pak jsem slyšel křik, ječení, viděl jsem, že něco není v pořádku, a tak jsem běžel dolů zjistit, jak mohu pomoci. Na místě byla jedna žena ležící, jedna žena zraněná, dítě leželo nehnutě,“ říká Slobodan Oluić.

  Místní muž vysvětluje novinářům okolnosti tragické exploze, během které zemřelo české dítě. Rozhovor probíhá nedaleko místa nehody, kde je vidět policejní zásah.

  Slobodan jim pomohl zavolat záchrannou službu a zraněné ženy byly převezeny do zadarské nemocnice. „Paní, která byla mladší, měla těžká zranění břicha a byla operována a umístěna na jednotku intenzivní péče. Druhá paní měla těžké zranění oka,“ řekl Nedjeljko Jović, asistent ředitele nemocnice v Zadaru. Místním ani dnes nebylo jasné, jak čeští turisté utrpěli zranění. „Není mi to jasné, jsem tady už 18 let s dětmi, chodím za pastevci, nevěřím, že by to bylo jakékoli výbušné zařízení, že by někdo něco podstrčil, že by to bylo nedávno zahozené,“ říká Branko Oluić z Bilišane. „Slyšela jsem jen jeden výstřel, výbuch. Celou noc jsem nemohla spát, děti byly rozrušené, prostě jste nemohli jít do postele,“ říká Marija Oluić z Bilišane.

  Fotogalerie