Fakta o západonilské horečce: Nakazit se můžete pouhým dotekem

Západonilskou horečku přenášejí komáři. | foto: reprofoto mosquito.org

Západonilská horečka. Název tak exotický, že většinu Čechů nechává naprosto klidnými. Přesto však horečka zabíjela už i u nás a nejde o nemoc, která by byla v naší krajině úplnou novinkou. V břeclavské nemocnici jí v srpnu podlehla dvaasedmdesátiletá seniorka, nyní leží na oddělení té samé nemocnice s podezřením na nákazu muž ve věku kolem padesáti let. Ani jeden nebyl v zahraničí, museli se tedy nakazit u nás. Předtím si většinou „dáreček“ v podobě viru přivezli cestovatelé odjinud. Co je to vůbec za nemoc a je třeba se jí bát?

Jde o chorobu způsobovanou RNA flavivirem známým pod názvem západonilský virus. Dostanete ji od komára, který před vámi sál krev nakaženému volně žijícímu opeřenci. Nemoc se nešíří kašláním, kýcháním nebo dotekem. Pokud vás poštípe infikovaný komár, první příznaky můžete sledovat za tři až čtrnáct dní. Jde o bolesti hlavy, břicha, svalů i kloubů. Může se přidat nevolnost, horečka, vyrážka na trupu i končetinách a zánět spojivek.

Dobrou zprávou je, že u většiny pacientů je průběh nemoci bez příznaků. To, že jste byli virem nakaženi, může ukázat pouze test na protilátky. Přesto však situaci nelze brát na lehkou váhu. Západonilská horečka může poškodit centrální nervový systém a zemřít může 10–17 procent nakažených. Větší úmrtnost je u starších lidí.

Do České republiky se nemoc vrátila po pěti letech. Poprvé byl u nás virus izolován z komára pisklavého (Culex pipiens) v roce 1997. Došlo k tomu nedaleko Lanžhotu, tedy na jižní Moravě, odkud pocházejí i lidé, kteří se západonilskou horečkou nakazili v nedávné době. Předtím byl v roce 1972 virus poprvé prokázán na jižním Slovensku. Ve většině případů si však Češi tuto horečku vozili ze zahraničí – v roce 2002 z USA, v roce 2007 z Kypru a Tanzanie... Jižní Morava sousedí s Rakouskem, kde byl virus hlášen v roce 2017. Úplně poprvé byla horečka diagnostikována v Ugandě v roce 1937.

Vakcínu proti ní vědci zatím nevyvinuli, léčí se pouze příznaky. Jako prevence se doporučuje očkování proti klíšťové encefalitidě, které může onemocnění zmírnit. Fatální důsledky má většinou pro pacienty, kteří trpí ještě jinými nemocemi nebo mají sníženou imunitu.

Abyste snížili riziko nákazy, používejte kvalitní repelenty a do oken si dejte sítě. Zkrátka co nejvíce se vyhýbejte komárům.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 4:47 středa 30. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  6
 • Tvl
  5
 • Haha
  4
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
 • Sladký
  3
Komentáře