Konečně se našlo, že Hitler je gentleman! Jenže Peroutka není autorem věty

Dočká se konečně Miloš Zeman zadostiučinění? | foto: koláž Expres.cz

Na Hrad už dorazilo několik stovek tipů na článek, ve kterém píše novinář Ferdinand Peroutka, že Hitler je gentleman. Uvedl to na pondělní tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Peroutkův článek, který nejspíš ani neexistuje, však zatím nebyl nalezen. Jenže teď se objevila zajímavá stopa, která by celou tu záhadu mohla rozlousknout.

„Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ prohlásil Miloš Zeman loni v lednu a právě touto větou odstartoval kauzu, která nakonec skončila i u soudu.

Článek Peroutka totiž podle odborníků a jeho vnučky nikdy nenapsal a Zemanově kanceláři se jej nepodařilo dohledat. Soud proto na začátku března zatím nepravomocně nařídil Kanceláři prezidenta republiky omluvu za Zemanovo tvrzení. Podle soudkyně se jeho pravdivost nepodařilo nijak prokázat.

Fotogalerie

Zeman přesto tvrdí, že jej četl a už v minulosti vypsal odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo článek najde. Po článku mezitím intenzivně pátrá i jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Jak Ovčáček uvedl na pondělní tiskové konferenci, Hradu už dostal několik stovek tipů a stop, které by mohly vést k nalezení článku Hitler je gentleman. Zatím se zřejmě všechny ukázaly jako liché.

Zajímavá stopa se objevila i na Twitteru, kde celou záhadu kolem článku možná rozlouskla uživatelka, která si říká Luxusní Micina. Spojení Hitler byl gentleman se objevuje v knize Matka noc spisovatele Kurta Vonneguta.

A pokud je to pravda, tak v úplně jiné souvislosti, než v co doufají Zeman s Ovčáčkem, tady je to totiž myšleno jako ironie.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:35 12. července 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  194
 • Trapas
  56
 • Haha
  49
 • Cože
  18
 • Sladký
  18
 • Tvl
  18
Komentáře