Tomio Okamura se profiluje jako populista, jemuž není žádný prostředek cizí, pokud by mu dopomohl k většímu osobnímu profitu. Svérázné finanční poměry v jeho předchozím politickém projektu Úsvit přímé demokracie ukázaly, že se nezastaví, ani když přivedl stranu na mizinu.
Starší ze sourozenců, Hayato Okamura je praktikující katolík, k protievropským snahám bratra má odpor, nesouhlasí ani s jeho protiimigračním a protiislámským populismem. V hodnocení Tomiových snah si nebere servítky.
„Jeho politika je prokremelská. Spolupracuje s podezřelými lidmi, jako je například Martin Nejedlý z okruhu prezidenta Zemana, který se chová jako kremelský emisar. Tomio dělá opravdu nebezpečné věci,“ prohlásil Hayato Okamura v pořadu ČT 168 hodin.
To ovšem Tomio zlehčuje. „Můj bratr Hayato, já ho mám rád, já ho dodnes zaměstnávám, za ta léta má ode mě práci obratově v milionech korun, já jsem zcela nad věcí,“ říká trochu na přeskáčku Tomio Okamura.
To ovšem pravdomluvnější z bratrů kategoricky popírá: „Říkám na rovinu, není to pravda. Já pracuji mnoho let jako tlumočník delegací a průvodce turistů s japonštinou samostatně na živnostenský list, nikdy jsem Tomiovým zaměstnancem nebyl.“
„Není správné lidi ještě víc strašit, vybičovávat jejich strach a nejistotu a pak se stavět pomalu do role náboženského spasitele, který jediný je zachrání. To nakonec ani ničemu neprospívá,“ říká Hayato o Tomiovi.
Jako člověka a bratra ho prý musí mít rád, ale to neplatí v politice. Tam prý vědomě hájí ruské zájmy a hraje si na spasitele vystrašených lidí, které záměrně hecuje ke strachu a nejistotě.
Fotogalerie |