Dagmar Havlová o posledních dnech manžela: Svou smrt předpověděl

Zde Václav Havel jen krátce před smrtí v roce 2011. | foto: Profimedia.cz

Václav Havel zemřel na Hrádečku v neděli 18. prosince 2011 v devět hodin a čtyřicet šest minut dopoledne. Dagmar Havlová se o smrti manžela dozvěděla od jeho bodyguardů, kteří neprodleně informovali Hrad. Na herečku dolehl šok, pokoušela se zachovat chladnou hlavu, ale aniž by měla příliš času na urovnání myšlenek, začaly vyzvánět telefony s kondolencemi z celého světa. Jak probíhala poslední fáze života slavného českého prezidenta?

Zpráva o smrti muže zastihla Dagmar Havlovou na Hrádečku a záhy poté, co informaci obdržela, rozšířila se bleskově po celém světě. „V podstatě už za chvíli mi volal tehdejší prezident Václav Klaus, že státní pohřeb bude ve středu. Volala taky Madeleine Albrightová, Hillary a Bill Clintonovi a další přátelé z celého světa. Hledala jsem Václavovo oblečení, horečnatě po celém Hrádečku, a nemohla jsem ho najít, ačkoli viselo jako vždycky ve skříni. Byla jsem v šoku,“ zavzpomínala na okamžik úmrtí Havlová před několika lety pro Lidové hodiny.

S manželem se viděla naposledy v předvečer jeho úmrtí, a tak rychlému konci nic nenasvědčovalo. „Nikdo jsme to nečekali. Jela jsem za Vaškem na Hrádeček jako kdykoli jindy, v džínách, ve svetru a bundě. Jen tentokrát ne svým autem. Byla obrovská vichřice, stromy padaly přes silnice a Vašek nechtěl, abych řídila. Tak pro mě poslal řidiče. Ten den jsme si povídali dlouho do noci. Plánovali Vánoce. Vaškovi moc záleželo na tom, abychom Štědrý den strávili na Hrádečku. A stále se ptal, jestli tam s ním už do Vánoc zůstanu. Měla jsem ještě jedno představení Marie Stuartovny, a slíbila jsem, že se – okamžitě jak mě popraví – vrátím zpátky.“

„Rozhodně jsem si ale nemohla dovolit, aby mě ovládl strach. V únoru 2011 se Vaškův zdravotní stav výrazně zhoršil. Zkraje léta jsem se dostala do situace, kdy jsem péči o Vaška přestávala zvládat, přestože jsem zrušila své pracovní závazky. A tehdy jsem požádala o pomoc sestry boromejky. Bylo to po dohodě s Vaškem, který se přede mnou styděl, že je na tom tak špatně. Na Hrádečku se jeho stav začal zlepšovat. Chodil, zajímal se o dům, o zahradu. Ukazoval mi, co musíme nechat opravit. Dělali jsme spolu i drobné změny v domě. Zpočátku to vypadalo nadějně. V listopadu si dal ke dveřím sochu svatého Josefa. Svatý Josef je patron dobré smrti,“ zavzpomínala na změnu zdravotního stavu.

Státní pohřeb započal 21. prosince pochodem mnohatisícového průvodu z rekonstruovaného kostela svaté Anny na Pražský hrad. Sídlo českých králů i prezidentů se rozeznělo vyzváněním hrany v chrámu svatého Víta, kde promluvili Madeleine Albrightová, Václav Malý a Karel Schwarzenberg.

Dagmar Havlová přiznala i jistý nesoulad mezi představami svými a Václava Klause, který nakonec souhlasil i s vybranými řečníky. „Václav Klaus pěší průvod za rakví zpochybňoval, říkal, že se to nedá stihnout. Byl až trochu nepříjemný tím, jak stále opakoval, že určitě přijdeme pozdě. Hned po schůzce jsem tedy požádala kluky z naší nadace, aby tu trasu prošli. Trvalo jim to asi dvě hodiny. A 21. prosince, na den slunovratu, jsme v osm hodin ráno vyšli z Anny a na Hradě jsme byli před půl jedenáctou.“

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:36 17. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  81
 • Super
  31
 • Haha
  14
 • Tvl
  12
 • Cože
  8
 • Sladký
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat