jít naiDNES.cz

Hasiči v Británii zrušili maskota Sama: Jako bílý muž není genderově vyvážený

Hasič Sam dále maskotem hasičů v Lincolnshiru nebude. Vadí totiž, že jde o bílého muže. | foto: Internet

Hasiči v britském Lincolnshiru se rozhodli k hodně zvláštnímu kroku. Po několika letech, co jejich reklamní materiály a akce pro veřejnost jako maskot zdobil slavný hasič Sam, se rozhodli tuto oblíbenou animovanou postavičku odříznout. Důvod? Sam je bílý muž, není tedy genderově neutrální a vytváří představu o tom, že je povolání hasiče pouze pro muže. Nahradí ho proto barevné hasicí přístroje.

Krok hasičů z britského hrabství Lincolnshire je učebnicovým příkladem toho, jak se snaha o genderovou korektnost v poslední době přehání. 

Jednotkám z celého kraje byl od vedení rozeslán příkaz, aby nadále v jejich reklamních materiálech a během dnů otevřených dveří nebyla jako maskot používána oblíbená kreslená postava hasiče Sama.

Důvod? Ten je prostý a trochu na hlavu zároveň, Sam je zkrátka muž, a tak jde prý o genderový stereotyp. Vzniká totiž dojem, že hasičství je povolání výhradně pro muže.

Podle serveru The Sun dokonce vadí i to, že je hasič Sam bílý muž.

Podivný krok navazuje na četné stížnosti nejen veřejnosti, ale i některých zaměstnanců. V Británii se dokonce rozmáhá trend, že jsou hasiči označování namísto tradičního pojmenování „fireman“, tedy složeniny slov oheň a muž, slovem „firefighter“, což je v překladu bojovník s ohněm.

Hasič Sam dále maskotem hasičů v Lincolnshiru nebude. Vadí totiž, že jde o...

Děti maskota Sama milují, v Lincolnshiru ale mají smůlu.

„Jak hasiči na celonárodní úrovni, tak i místní vyjádřili obavy, že hasič Sam neodráží hasičskou práci v její dnešní podobě, pokud jde o samotnou práci i naši pracovní sílu,“ říká šéf lincolnshireských hasičů Les Britzman.

A tak nyní Sama plně nahradí jeho dosavadní, genderově neutrální pomocníci, a sice trojice barevných hasicích strojů.

Otázkou je, kdy začne vadit, že dva z těchto strojů nosí mužské jméno a pouze jeden ženské.

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře