jít naiDNES.cz

Migranty z domu vyhnala palmová lobby: Do USA dodává olej, smaží na něm i Trump?

Donald Trump trvá na stavbě zdi mezi Mexikem a USA, že ale davy migrantů utíkají z Guatemaly a Hondurasu kvůli palmové lobby, z níž profitují i američtí spotřebitelé, slyšet nechce. | foto: Koláž Expres.cz

Honduras a Guatemala nepatří mezi země, které by se topily v bohatství a penězích. Časté přírodní katastrofy, kriminalita, korupce i zájmy nadnárodních těžebních společností vyhnaly z domovů tisíce lidí, kteří zamířili na sever do USA. Poté, co půdu opanovaly firmy pěstující palmy olejné, se místním žije ještě o poznání hůř.

Pro původní obyvatele Guatemaly, kteří se vždy živili hlavně zemědělstvím, je nástup dravé olejářské lobby snad ještě větší pohromou než hurikány a zemětřesení. 

Sedmiletá Jackeline Caal zemřela krátce poté, co se svým otcem překročila USA. Její rodina je jednou z mnoha, které dříve díky zemědělství jakžtakž přežívaly. Prodejem kukuřice si každý půlrok vydělali pouze kolem devadesáti amerických dolarů. „Nemohli jsme vypěstovat více, protože jsme neměli k dispozici další volnou půdu,“ citoval nešťastnou matku Claudii Maquin web Al Jazeera.

Většinu půdy v této oblasti přitom podle informací, které zveřejnil Český rozhlas, vlastní těžební průmysl a společnosti vyrábějící palmový olej. A právě středoamerické země jako Guatemala a Honduras se navzdory své malé rozloze řadí mezi pět největších producentů palmového oleje na západní polokouli.

V Guatemale se průmysl spojený s pěstováním palmy olejné podílí na HDP zhruba jedním procentem, rychlá expanze palmového průmyslu ale způsobila v oblasti řadu problémů. Podle studie z roku 2015 přibylo konfliktů o půdu, množí se i problémy s nedostatkem vody. Ten prohlubuje také živelné pěstování avokáda, které je, co se vláhy týče, také velmi náročné. Lákavé zisky jsou ale aktuálně přednější a lákavější než dlouhodobé vyhlídky a zájmy starousedlíků.

Paradoxem je, že se americký prezident Donald Trump brání přílivu migrantů z oblasti Střední Ameriky a přitom jejich neutěšená situace přímo souvisí s „jeho“ zemí, kterou chce před nimi uchránit. 

Američtí strávníci milující všechno smažené a tučné jsou velmi vděčnými konzumenty výrobků, které by se bez palmového oleje neobešly. Proč by ho navíc výrobci potravin převáželi z jihovýchodní Asie, když ho ve Střední Americe mají doslova „pod nosem“.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:07 8. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  10
 • Tvl
  10
 • Super
  9
 • Cože
  8
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
Komentáře