Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

FM

🇬🇪 Batumi – moje osobní zkušenost bez cestovky (22.–28. 5.).Strávil jsem v tomto malebném přímořském městě 6 dní bez cestovní kanceláře a upřímně – bylo to pestré dobrodružství.

Pláže a promenáda:

Pláže jsou nádherné, s občasným nepořádkem, ale často téměř bez lidí – což může být i výhoda. Promenáda? Úžasná podívaná, zejména večer. Počasí:

Vyšlo perfektně – teplo, klidné moře, ideální podmínky na relax i procházky. Jídlo a ceny:

Doporučuji si předem zařídit polopenzi nebo plnou penzi. Ceny potravin jsou výrazně vyšší, než bych čekal: Máslo 250 g: 90–105 Kč

Vepřová krkovice 1 kg: 160–200 Kč.Restaurace v centru Batumi: klidně od 360 Kč za porci (a nečekejte, že se najíte do sytosti – porce jak pro děti). Nakupování:

V obchodních řetězcích (např. Spar) ceny vysoké, na trzích vás prodavači přemlouvají, ale cizince si často „označkují“ a natáhnou ceny, pokud se necháte. Pozor na pálenku:

Domácí alkohol bývá velmi silný, klidně i 80 %. Dva panáky v horku a málem jsem se vznášel.

Pokud plánujete výlet čtyřkolkami za město (např. do botanického parku nebo hor), dejte si pozor na podmínky. Stroje bývají v hrozném stavu a podepisujete, že nejsou pojištěné. Pokud je poškodíte, vše platíte. Cena za jízdu? 350 Lari – což je na gruzínské poměry extrémní částka (běžný měsíční plat je 8–12 tisíc Kč). Závěr:

Batumi je nádherné a určitě stojí za návštěvu.Stravu řešte ideálně v rámci ubytování, a mějte oči otevřené, ať vás nikdo „neosolí“

Autorka píše "navíc mimo EU a na občanku tam nedoletíte". Není to pravda, do Gruzie občanka stačí. Pas není potřeba.

MN

Autorka je typická česká "cestovatelka", jakýsi brouk Pytlík vyjevený ze všeho. A zamotat do gruzínské dopravy Brusel, to chce skutečně chorý mozek, holt Expres. Jinak Gruzii v posledních desítkách let opustily statisíce Gruzínců především kvůli Rusku a mafiím - jak je to možné, když tam nemají Brusel ? S Gruzínci se člověk potká asi nejvíc v Řecku, též i na Kypru atd. Gruzínci se též snaží o rozšíření styku s EU, ale soudružka Koukalová jim to z hotelu jakýchsi veksláků vysvětlí.

Foto

Gruzínci mají přístupka do roku 2008 a možná byste se s nimi o tom mohl nejdřív pobavit, než mě tady budete častovat soudružkou. Jste pitomec a je evidentní, že o té zemi nic nevíte.